Србија на светској плесној мапи


БЕОГРАД – Девети Београдски фестивал игре представиће од 28. марта до 12. априла врхунске плесне продукције, ауторе и извођаче који у свету месецима унапред распродају сале, најавила је директор БФИ балерина и кореограф Аја Јунг.

- После вишедеценијског изостанка, Србија ужива завидну позицију на светској плесној мапи, јер најзанимљивији део иностраних плесних наслова сваког пролећа стиже и на наше позорнице – рекла је Јунг, најављујући девето издање БФИ.

Према њеним речима, „Њујорк тајмс“ помиње БФИ по „најбољој плесној селекцији“, берлински магазин „Балет танц“ описује га као „најреферентнији пресек актуелног“, или као „плесног трендсетера“, што је и дефиниција програма који очекује публику.

На сцени Центра „Сава“ гостоваће Национални балет из Мадрида, који је пре шест година одушевио београдску публику, затим чувени Холандски плесни театар са две поставке, које по лондонском „Тајмсу“ „одузимају дах својом техничком перфекцијом и визуелним ефектима“ и монтреалску компанију „Ла ла ла хуман степс“ са „Новим комадом“ кореографа Едуарда Лока, најширој публици познатог као блиског сарадника Дејвида Боувија.

У земунски „Мадленијанум“ стижу француска балетска дива и, по многима најбоља балерина данашњице Силви Гилем, и њен партнер и кореограф Расел Малифант, са насловом „Пуш“, овенчаним наградом „Лоренс Оливије“. Гилем ће први пут играти у Србији.

Трупа „Кид пивот“ из Франкфурта долази са представом „Тамне материје“ једне од најзанимљивијих савремених кореографкиња Кристал Пајт из САД, бубњар и кореограф Хофел Шехтер са својом „Политичком мајком“, својеврсном синергијом најбољих перкусиониста и играча на сцени.

У Народном позоришту у Београду, али и у Новом Саду и Зрењанину гостоваће плесна компанија Џејкоби и Пронк из САД са кореографијама које потписују светска кореографска имена Мауро Бигонцети, Ицик Галили и Александер Екман.

- У „Атеље 212″ стиже Емануел Гат, миљеник београдске публике, са новом представом која је премијерно изведена а била је најбоља на Бијеналу игре у Венецији, протекле јесени – најавила је Јунг.

У Београдском драмском позоришту аустријска трупа „Ликвид лофт“ извешће плесну студију о друштвеним мрежама, а израелска трупа Јосија Берга, која долази први пут на БФИ, представиће се са две представе „Изгубљена животиња“ и „Четири мушкарца, Алиса, Бах и јелен“, иза којих се, како је казала Јунг, крије добра игра и одличан „монтипајтоновски“ хумор.

1 коментар

  1. čitalac/negledalac каже:

    institucija ajje jung, tj adrijane krtolice podpomognuta budžetom srpskih poreskih obveznika, pravi ono što niko u svetu u doba ekonomske krize ne radi:nepotrebni “spektakl“ baletskih prestava koje nemaju ni mnogo baletski obrazovanije zemlje, koje su sa istim počele oko 100 godina pre nas… ZAŠTO se javnost, ili bolje “insajder b92“, ne zapita kako to da ne postoji ni jedna zvanična kritika, nikakva televizijska hronika(što je normalno za ovoliki festival) ili bilo čije stručno, drugačije mišljenje o ovim predstavama, niti prisustvo i jedne predstave domaće produkcije??? i to koliko godina u nazad. hermetizam (da li je iko igde pročitao bilo koje drugo ime osim aje jung, povezano sa ovim festivalom????….a svaki iole ozbiljan organizator bilo kakvog festivala će vam potvrditi da je neophodan TIM ljudi) dovodi do zablude u cilju novčane koristi, vrlo jasno. novac koji se izdvaja za ovaj hepening je enorman, i uskoro će se porediti sa “kolubarom“, ali koga uopšte zanima kultura, pa čak i kada su zloupotrebe u pitanju, a nisu male….najslađe je ojaditi budžet na ovako perfidan način..svaka čast, a ostali, glavu i pesak i plješćimo našoj sramoti i minornom baletskom obrazovanju. Od deset predstava koje se prikažu dve su odlične, jedna može da prođe, a ostalo je katastrofa…prema tome, 3 dana festivala, puna kapa i jedno 10 mil više u budžetu naše zemlje.