Изолација кафића или казне


НОВИ САД – Одборници Скупштине града Новог Сада усвојили су промену одлуке о кућном реду, којом је регулисан дозвољени ниво комуналне буке. Према овој одлуци, за дневни и вечерњи ниво буке дозвољено је до 35 децибела, док ноћни ниво не сме да буде изнад 30 децибела у локалима, становима и на другим местима. Кафиће ће контролисати Градска управа за инспекцијске послове, а поштовање кућног реда ће проверавати комунална полиција.

У зградама где се одвија угоститељска делатност предузетник на кога је регистрована фирма убудуће ће моћи да ангажује музику једино под условом да поседује извештај надлежне организације, односно инспекције о нивоу буке.

Када је у питању бука у становима, према претходној одлуци кућни апарати нису смели да премаше собну јачину звука. Сада је прописано да су станари у време одмора дужни да се понашају на начин који обезбеђује мир и тишину у згради, кажу у надлежној комуналној инспекцији.

За почетак без казни

У инспекцији објашњавају да у локалима бука може да буде и вишеструко већа од законске, али у стану не сме да пређе 35 децибела. То је могуће само у кафићима и другим објектима који имају добру изолацију, али су у Новом Саду доста ретки такви локали, јер је постављање праве изолације веома скупо.

Контрола споровођења одлуке о нивоу буке ступила је на снагу првог дана овог месеца, али, како сазнајемо, инспектори неће одмах кажњавати власнике кафића и ресторана, јер већина угоститељских објеката није имала времена да обави неопходна мерења и прибави извештај о дозвољеној висини буке.

Угоститељи траже промену одлуке

Међутим, Удружење угоститеља Новог Сада упутило је захтев градским органима да промене ову одлуку, јер се према њима овим прописом потпуно стишава не само музика, него и сваки звук.

- Звук од 35 децибела је ниво нормалног разговора и тешко да се то може постићи. Разумемо  грађане који се жале, јер имамо колеге који крше све норме у висини буке, али мислимо да је требало ставити ограничење на 50 до 60 децибела, што је звук у улици којом пролази саобраћај. Ако остане 35 децибела, нећемо моћи да пуштамо ни музику, јер већина угоститеља нема средстава да угради добру изолацију, а многи локали су у изнајмљеним просторима – пренео је став својих колега Драган Станојевић, председник Удружења угоститеља Новог Сада.

Туче главни роблем

Новосађани који живе у деловима града са много локала углавном се жале на буку коју у ноћним сатима изазивају посетиоци локала, а много мање на музику или галаму у самим локалима, пошто гости галаме, турирају аутомобиле, а има и туча.

С. Костић

Коментари искључени.