Најновије

Србија није више интересантна Америци а ево и зашто..

БЕОГРАД - Србија није више у фокусу интересовања Сједињених Америчких Држава јер је стабилна, оцењују у изјавама Танјугу учесници четвртог Београдског безбедносног форума.
Америка (Фото:familysecuritymatters.org)

Америка (Фото:familysecuritymatters.org)

Скуп "Европа 2014: Крај и/или нови почетак?", који је данас почео, трајаће три дана и на њему учествује велики број политичара и експерата за спољну политику и безбедност из Србије, региона и света. Предавач за политику и међународне односе Колеџа Емануел Универзитета Кембриџ Ајши Заракол, учесница сесији на тему "Сећање и историјске аналогије у светској политици", тврди да је Вашингтон тренутно заокупљен актуелним кризама, те да су оне сада приоритети америчке спољне политике. - У жижи интересовања САД нису ни Србија, ни источна Европа. САД игноришу све земље које су стабилне, оценила је Заракол. С таквим мишљењем слаже се и профешор политичких наука Универзитета Оберн из САД Џим Серока, који учествује на панелу "Сећање и (не)сигурност у бившој Југославији", и који је за Тањуг изјавио да је то што Србија није више у фокусу Вашингтона, добро јер Београду даје могућност да лакше и слободније одговори на изазове. Учесници форума оценили су и да ни САД ни Русија нису више оно што су некада биле по питању силе, ни материјално, а ни идеолошки. Имаћемо будућност са тензијама, али не како је то било раније у хладном рату. Биће више хаотично, јер има пуно играча, и невладиних. Хладни рат је био лош, али је постојао неки ред", рекла је Заракол. Ивер Нојман, професор Лондонске школе економије, који је отворио Београдски безбедносни форум, рекао је да страхује за будућност Русије као велике силе, посебно зато што, како казе, последњих месеци Москва покушава да се прикаже као велика сила изван својих граница. То је разлог за забринутост, каже, Нојман, јер је свет у украјинској кризи перципирао Русију, али не као велику силу која има утицај на светски ред и са тежњом да буде корисна по мир. Виши истраживач и сарадник Данског института за међународне студије Ханс Морицен сматра да криза у Украјини не утиче толико на Србију и Западни Балкан колико на балтичке земље и Пољску. Коментаришући украјинску кризу, Морицен је казао да примећује како Србија успева да се држи неутрално по том питању.
Прочитајте још:

Дачић са Гутерешом о избеглицама

Девенпорт: Србија постепено да усклади са ЕУ свој став према Русији

- Србија има добре односе са Русијом, везује их историја, а пошто део грађана жели да уђе у ЕУ и НАТО, успева за сада да остане неутрална, рекао је Морицен. Упитан да ли Србија може дугорочно остати неутрална, Џим Серока је оценио да таква позиција није лоша и истакао да неутралност Србије не утиче на безбедност ЕУ и НАТО. Серока је указао да је Србија битна за безбедност на Балкану, додајући да без ње нема безбедносног решења. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА