Најновије

НОВИ ХЕМИЈСКИ АДИТИВИ: Одвикавање од цигарета све теже и теже!

Од када су произвођачи дувана, као одговор на нове и ефикасне лекове за одвикавање од пушења, у цигарете убацили нове и јаче хемикалије, све је теже ослободити се ове зависности, која је према речима стручњака, постала једнака хероинској.
Тешка и зла навика (Фото: Pixabay)

Тешка и зла навика (Фото: Pixabay)

До пре 10 година, оставити цигарете је било много лакше, а чак 15 одсто пушача је без икаквих проблема могло да престане да пуши. Зависност је сада знатно јача, а апстиненцијална криза тежа. И поред многобројних кампања против пушења и забрана пушења, број пушача је у порасту. Према речима примаријуса др Петра Боровића, председника Савеза Србије против пушења, зависност од никотина брзо настаје и одржава се после сваког удахнутог дима: - У мозгу се налазе никотински рецептори који имају потребу за никотином на сваких 20 минута. Када добију дозу никотина они стимулишу нервне ћелије да луче јаке опијате, као што је допамин, који вештачки изазива осећај опуштености и благог задовољства. Зато сада некадашње тактике за одвикавање од пушења немају много ефекта. На пример, пушењем већег броја цигарета узастопно, како би се развило гађење према пушењу, чему многи пушачи прибегавају, може бити веома опасно, јер велика количина никотина која се у кратком временском периоду удахне може да проузрокује озбиљне здравствене проблеме. С друге стране, метода која подразумева постепено смањивање броја попушених цигарета дневно такође се није показала делотворном, јер се током периода продужава агонија пушача. Узимање антидепресива, као најрадикалнија метода одвикавања, такође може да изазове низ компликација. Методе за одвикавање од пушења уз коришћење лекова могу се поделити на неникотинске и никотинске. Применом никотинске методе (лекови, односно помоћна лековита средства и помагала која у себи садрже никотин у било којој концентрацији) у процесу одвикавања од пушења, број рецептора за никотин се не смањује, већ се практично само "задовољавају", чиме се, такорећи, одржавају у животу. Применом ових производа пушач у тренутку жеље за цигаретом уноси у организам извесну количину никотина коју би иначе унео пушењем цигарета, због чега се предност даје неникотинским методама. - На тржишту постоје регистровани препарати, у слободној продаји, који садрже биљне супстанце, као што је цитизин из биљке "златна киша". Цитизин се везује за никотинске рецепторе и даје исти осећај релаксације и задовољства као и никотин из цигарете, али истовремено не одржава број никотинских рецептора у мозгу, већ их смањује. Није токсичан и не ствара зависност. Већ за три до пет дана губи се жеља за цигаретом, с тим што је неопходно терапију наставити док се не попије цела кутија - објашњава др Боровић.
Прочитајте још:ОВО ВАМ УВЕК МОЖЕ ПОМОЋИ: 15 трикова за једноставније кување! (ФОТО)Сладолед који не гоји: Једите га без гриже савести (РЕЦЕПТ)
Јефтинији, а ефикаснији Многобројне студије, објављене у The New England Journal of Medicine, показале су да је цитизин супериорнији у процесу одвикавања од пушења, како у односу на плацебо, тако и у односу на никотинску супституциону терапију. Цена терапије цитизином неколико пута је нижа у поређењу са другим производима који се користе за одвикавање од пушења. Извор: Вечерње Новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА