Он је поновио своју подршку идеји размене територија. Штрахе је, на синоћњем сусрету с представницима српске заједнице у Аустрији под мотом "Заједно за бољу будућност", оценио да се проблем Косова мора решити, јер спречава пут Београда и Приштине ка ЕУ, а уједно негативно утиче и на стабилност и мир у региону.
- Без решења тог проблема, нема ни пријема у ЕУ - поновио је много пута понављан став Беча и Брисела. Уверен је да је иницијатива размене територија, о којој су говорили председник Србије Александар Вучић и “косовски председник” Хашим Тачи једини начин да се коначно пресече косовски Гордијев чвор. Он је казао да би Аустрија, као земља позната као посредник у решавању конфликата, требало да предложи одржавање мировне конференције за решење косовског питања.
- Аустријски канцелар Себастијан Курц, који има одличне контакте с Приштином, требало би тамо да изврши свој утицај, а ја, који заступам интересе Срба, учинио бих то у Београду - рекао је Штрахе.
Он је, присутним Србима, критиковао реакцију Приштине на одбијање пријема у Интерпол и објаснио да није био за чланство Косова у тој организацији, али да је ипак прихватио да Беч гласа за чланство након што је на томе инсистирао канцелар Курц, а и пошто су експерти објаснили да је то неопходно за успешнију борбу против међународног криминала. Казао је и да је био уверен да Косово неће моћи да освоји двотрећинску већину која је потребна за пријем у Интерпол. Поручио је уједно да се јасно противи чланству Косова у Унеску, као и формирању војске Косова. Штрахе је подвукао да без Србије, која је кључна земља у региону, није могуће решити овај проблем.
Нападнути Срби код Приштине. Брат и сестра чекали мајку у ауту, а онда је настао хаос. Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг




