Најновије

ЈАНКОВИЋ: Грешке у поступку за 12 случајева убијених жена

БЕОГРАД- Заштитник грађана саопштио је данас да је спровео поступак контроле поступања надлежних у случајевима 14 жена убијених од почетка године и да је утврдио да је у 12 случајева било пропуста.

Саша Јанковић (Фото: Јутјуб)

Омбудсман је додао да је котролом утврђено да је пропуста било и у случају убистава у Житишту, иако је, како је навео на прес конференцији, ресорни министар за рад рекао да није било пропуста у раду центра за социјални рад.
„То не значи да је било ко осим убице крив за нечију смрт, али да тих пропуста није било вероватноћа да се деси смртни исход била би мања”, рекао је Саша Јанковић и додао да забрињава покушај да се то заташка.
Он је додао да доследно спровођење прописа и процедура може битно да допринесе смањењу и сузбијању насиља и спречи понављање насиља над женама.
Јанковић је рекао да је МУП-у, министарствима рада и здравља проследио 45 препорука и да упућују на то да треба инсистирати на примени закона.
„Није да су наши закони лоши, основни проблем је неспровођење прописа и неодговорност. Често се пропусти заташкавају”, рекао је омбудсман.
Он је подсетио да је спровео истраживање од јуна 2013. до јуна 2014. године и да је у том периоду било 5.352 кривичне пријаве које је полиција поднела за насиље у породици и да се 4.399 односило за насиље над женама.
„У 71 одсто случајева ове пријаве су окончане усменим упозорењем за насилнике, а само 25 одсто кривичних пријава стигле су до фазе оптужења”, рекао је Јанковић.
Представница Аутономног женског центра Тања Игњатовић каже да су свесни да не могу да се спрече сва убиства, али да страхује да ће се убиства жена и даље понављати јер не анализирамо где је било пропуста.
Она каже да ће невладина организација коју она води покренути потписивање петиције да се 18. мај прогласи даном сећања на убијене жене у породичном насиљу.
Конференцију је обележило негодовање представника појединих удружења који су упитали зашто се само говори о насиљу над женама, а не и о насиљу над мушкарцима.
Представник удружења „Тата” упитао је омбудсмана да ли има податке колико је лажних пријава жена за сексуално злостављање било у протеклом периоду, на шта му је омбудсман рекао да он не контролише грађане, већ пропусте у раду институција.
„Срамота ме је као мушкарца што нисмо спремни да признамо да проблем постоји. Овде говоримо о убијеним женама, проблем је озбиљан и велики и његова негација не води решењу”, закључио је Јанковић. 
Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА