Најновије

НОЖ У ЛЕЂА: Саудијска Арабија објавила "нафтни рат" Америци?!

Власти Саудијске Арабије лупају главу покушавајући да подигну цене нафте како би смањиле раст дефицита буџета. Краљевина припрема „нафтни“ рат који ће решити унутрашње проблеме, али ће проблеме створити другима, наводи се у чланку објављеном на руском порталу „Ктовкурсе“.

Саудијска војска (Фото: Јутјуб)

Како би на било који начин смањиле расходе државног буџета, саудијске власти су одлучиле 2018. године прекину субвенције унутрашњих цена на гориво. Шта то значи? Цена бензина ће порасти са 20 на 36 цента за литар, што је скоро 80 одсто.
Дефицит буџета Саудијске Арабије за 2017. годину износиће скоро 15 одсто БДП-а, три четвртине које ће отићи на подршку смањења цена бензина у држави. Извори блиски влади потврђују да отказивање бенефиција има за циљ да се избалансира каса.
Јасно је да краљевина не предузима овакве кораке зарад бољег живота. За последње три године цена нафте која формира буџет земље пала је за 90 одсто. Раније се буџет „крпио“ девизним резервама, али оне нису непотрошне. Тако, од 2014. године, обим резерви се смањио један и по пут — са 737 на 487 милијарди долара.
Аналитичар компаније „Камар енерџи“ Робин Милс упозорио је да ће одлука Саудијаца омогућити буџету да издржи мање цене него што су садашње цене нафте омогућити земљи да покрене нови рат цена нафте ради доминације на тржишту.
Главна мета „рата“ ће бити производња нафте из шкриљаца у САД. Рецепт је једноставан — како би се „угушила“ нафта из шкриљаца потребно је само спустити цене „црног злата“ до 30-35 долара за барел, што је просек исплативости производње америчке нафте.
Експерти сматрају да ће ако цена нафте остане изнад 50 долара за барел, производња ресурса у САД наставити да расте по један милион барела дневно до 2020. године, преузимајући више од половине новог тржишта нафте у свету (потребе за нафтом годишње расту за милион и по барела).
За Русију је граница цена нафте 35 долара за барел. Ако падне испод тога, „Росњефт“ ће радити са губицима. Погледајте ОВДЕ како је у Хами уништен руски тенк. Извор: rs.sputniknews.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Ово је документарни филм о највећој енергетској компанији на свету:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА