ЦРВЕНО-БЕЛИ ПОДВИГ У АРЕНИ: Уморна Звезда великим преокретом шокирала Макаби! (ВИДЕО)

Кошаркаши Црвене звезде остварили су други тријумф у Евролиги, савладавши у београдској Арени Макаби са 87:84 (19:24, 20:25, 23:12, 25:23), иако су на полувремену губили са десет поена разлике.

Звезда-Макаби (Фото: ЈуТјуб)

Четврти меч у само шест дана био је, сам по себи, огроман напор за црвено-бели тим, а када се томе дода и изузетан квалитет ривала, онда и не чуди што су многи помислили да ће епилог ове утакмице бити другачији. Ипак, једно је су "логична очекивања", а Звезда у Евролиги... Е, то је нешто сасвим друго. То је показала прошла, чудесна сезона, а и ова сјајна утакмица, у којој је других 20 минута изазвало еуфорију у нашој највећој дворани.

У првом полувремену, које је отпочело Звездиним вођством од 7:3, у три наврата се дешавало да Макаби прави велике серије. Првом је "дириговао" Џона Болден. Крајем прошле сезоне члан црвено-белих, који је лето провео у нади да ће пронаћи НБА ангажман, свој таленат је показао управо против тима који га је ангажовао из ФМП-а, па продао Макабију.

Болден је са две тројке повео "понос Израела" до првог вођства, а Звездина игра врло брзо се претворила у јурњаву за смањењем заостатка, јер се разиграо и Дешон Томас.

Џејмс Фелдин је са девет својих поена у уводној четвртини био најрасположенији у домаћем тиму, у коме су једине тројке тада постигли Антић и Бјелица, но распуцани гости (4/5 са дистанце) отишли су на први предах са "+5" и потом то удвостручили у другој деоници.

У њој је око 8.000 "делија" у Арени било прилично незадовољно намерном грешком досуђеној Пери Антићу, што судији Ламоники никако нису могли да опросте, али се публика врло брзо вратила песми, јер се разиграо и Рочести. Он је од 14. до 17. минута убацио свих својих седам поена из првог полувремена, али то није било довољно да се тада направи преокрет.

Наиме, иако су црвено-бели прилазили на један или два поена заостатка, серије супарника би се баш тада дешавале: на 28:30 гости би постигли пет поена у низу, а на 36:37, после Рочестијеве тројке, Томас, Кол, Рол и Кејн су се побринули за одлазак на 38:46, што је само увећано на "+10" на крају друге четвртине. И не чуди, Звезда је шутирала само 40% за два поена (8/20), а 5/12 са дистанце (41,7%), док је Макаби био далеко прецизнији 11/18 за два (61,1%), а сјајних 7/13 за три (53,9%). Притом, гости су били бољи и у скоку (18 - 15) и у асистенцијама (11 - 7), док Звезди нису превише помогле чињенице да је имала више одузетих лопти (5 - 3), а мање изгубљених (5 - 7).

Иако је на предаху деловало да је "понос Израела" на корак од победе, Милко Бјелица и Тејлор Рочести су повели домаћина ка преокрету. На одушевљење "делија" најпре је Рочести режирао први прилазак ривалу, 50:54, а потом је Бјелица тројком, крађом и полагањем у кош Макабија, донео и предност Звезди, 57:56 на три минута до краја треће деонице.

Није се на томе зауставио Милко Бјелица. Напротив. Ушавши у трећу деоницу са учинком од четири поена, у њој је убацио три тројке из три покушаја, задржавши максималан учинак (4/4). Прикупио је 12 поена у тих десет минута, а 16 укупно, предводивши Звезду са "-10", колико је било на полувремену, до 62:61 пред завршну четвртину.

А она је протекла врло бурно. Дешон Томас је наставио да терорише одбрану домаћих, погађао је и са дистанце, и са ивице рекета. Макаби је успевао да оде и на "+4" (68:72), али не и да умири Звезду и њену публику. Није то ни било могуће, како је играо тим Душана Алимпијевића, јер су се добри потези, нарочито офанзивни, ређали из напада у напад.

После поменутог вођства гостију, тројке су у низу, у размаку од четири минута, дали Антић, Фелдин, Добрић и Рочести, па се у последња три минута ушло уз минимално вођство црвено-белих, 77:76, што је уз слободна бацања расположеног Џејмса Фелдина нарасло на 82:80 пред завршна два минута.

У последњем је, такође при "+2", што је обезбедио Рочести, Бјелица имао прилику да из окрета увећа предност, а након што је промашио, Џексон је поравнао резултат. Тих 84:84 у вођство је "претворио" Тејлор Рочести, продором и поготком приликом ког се лопта дуго "нећкала" да ли да прође кроз обруч, па је Невену Спахији остао тајмаут и 15,3 секунди игре да одговори на тај изазов.

Он је послао изузетну шутерску петорку на терен (Рол, Томас, Кејн, Џексон, Кол), најбољи играч гостију Дешон Томас је пробао да после шута 4/5 са дистанце да и пету тројку, али у томе није био успешан. Лопте се домогао Никола Јовановић, одмах га је фаулирао Рол, али како Макаби није изашао из бонуса, Звезда је увела лопту у игру. Одмах је фаулиран Бранко Лазић, који је девет десетинки пре краја својим јединим поеном на мечу - ставио тачку на ову причу, на велики тријумф Црвене звезде, за 2-2 у новој сезони елитног надметања.