Најновије

Британци Русима украли тајну о подморницама, још није познато шта су све открили

Године 1982., након тек завршене борбене патроле око Фолкландских острва, британска подморница починила је готово митски чин крађе - украли су тајни сонар испред носа једног совјетског ратног брода.

Подморница (Фото: Јутјуб)

Улога "HMS Conqueror" у операцији "Barmaid" упућује на један већи свет тајних борби обавештајних служби Хладног рата далеко од очију јавности. "HMS Conqueror" био је нуклеарна подморница класе Черчил и један од најмоћнијих бродова у британској Краљевској морнарици осамдесетих година.
Током Фалкландског рата потопио је "АРА Генерал Белграно" аргентинске морнарице, када је утврђено да је брод представљао претњу оперативној радној снази ​​Краљевске морнарице током рата. Било је то тек други пут од краја Другог светског рата да је подморница торпедом потопила неки брод. Први пут се то догодило 1972. године када је пакистанска подморница "Хангор" потопила индијску фрегату "Кхукри". 
Само два месеца касније, "Conqueror" је био девет хиљада километара удаљен, у Баренсовом мору. Био је опремљен необичним скупом алата: паром даљинско контролисаних маказа за резање челичних каблова и телевизијским камерама. Све у интересу крађе врхунског руског вученог сонара.
Постоје две врсте сонара: активне и пасивне. Активни сонар емитује кратке звучне валове, познате као пингови, који путују кроз океан пре одскакања назад према броду који их је направио. С друге стране, пасивни сонар једноставно слуша буку у океану, слушајући сумњиве звукове као што су активни сонарни пингови и бука машина.
Пасивни сонар може бити тешко користити ефикасно, јер се брод често мора борити с властитим буком, посебно буком коју пропелери производе кроз воду. Као резултат тога, пасивни сонар често се вуче километар или више иза брода.
То је, према "Телеграфу", тактика какву је је Совјетски Савез започео у 1980-има. А будући да уређај није емитовао никакав шум, готово ништа Американци нису знали о уређају, а нису ни могли ништа да науче осим да га поставе на сто и раставе. Тако су Сједињене Државе и Велика Британија одлучиле да украду један сонар. План је био да приђу у прерушеном совјетском шпијунском броду под пољском заставом, и једноставно пресеку кабл којим је сонар био причвршћен за брод.
План је био компликован из неколико разлога.
Прво, "Conqueror" је морао да пресретне обавештајно путовање - што се можда догодило у међународним водама. Откривање би значило непосредну и можда смртоносну одмазду.
Друго, подморница Краљевске морнарице морала је да спроведе операцију док се оба брода крећу. Треће, подморница је морала да избегне препознавање преко сонара који покушавају да украду.
Према "Телеграфу" то су учинли и кренули у бег с украденом направом. Рониоци су касније изашли на површину и дохватили украдени сонар и пренели га у матичну луку Фаслан у Шкотској. Одатле је пребачен у Америку на даљња испитивања, а шта су тачно открили, још увек је строго чувана тајна.
Прочитајте ОВДЕ ево како је руски Ту-144 престигао чувени „конкорд“ у суперсоничној трци.
Извор: Вести

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Фокландски рат убраја се међу важне сукобе у другој половини 20. века, а о њему се поновно говори, у контексту нових светских односа и, посебно, због откривања налазишта нафте у том региону.
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА