Најновије

Зашто Русија није забринута око севернокорејских нуклеарних пројектила?

Откад је Северна Кореја 4. јула по први пут успешно тестирала лансирање интерконтиненталног балистичког пројектила, Трампова администрација покушава да придобије пре свега Кину, али и Русију за решавање кризе на Корејском полуострву.

Шојгу и Путин (Фото: Ria)

Када је у мају севернокорејски пројектил пао близу руског града Владивостока, Бела кућа је издала саопштење: "С обзиром да је пројектил пао тако близу руској земљи - тачније, ближе Русији, него Јапану - председник претпоставља да Русија није задовољна".
У ствари, Москва уопште није забринута око севернокорејских пројектила, иако би преферирала денуклеаризовано полуострво. Русија верује да су преговори с Пјонгјангом, који би гарантовали опстанак режима Ким Џонг Уна једино решење за кризу. Москва подржава ограничења севернокорејског нуклеарног програма, али је против санкција и промене режима.
Према тим становиштима, Русија  и Сједињене Државе су супротстављене, што представља можда кључну препреку међународним напорима решавања кризе.
Један од главних мотива руске политике према Северној Кореји је, очекивано, интерес. У исто време када је лансиран пројектил који је пао близу Владивостока, отворена је и нова линија трајекта која води о Северне Кореје до руског лучког града. Велики број севернокорејских студената се образује у русији, као и хиљаде физичких радника који су запослени претежно на Далеком истоку земље. 
Осим тога, две земље тргују угљем и нафтом, што је веома важно за енергетски сиромашну Северну Кореју. Дакле, укидање санкције донело би Кремљу додатну зараду од трговине и монопол на практично новом тржишту.
С политичке стране, руски председник Владимир Путин свакако посматра династију Ким као чудну, али с друге стране и рационалну. Пјонгјанг је свестан да би лансирање нуклеарног пројектила на било коју другу земљу изазвало моментални противудар САД који би уништио и режим и земљу. Из руске перспективе, хладноратовска логика нуклеарног одвраћања функционише сасвим добро за САД и Северну Кореју.
Такав "стратешки баланс" одговара и Москви и Пекингу, који не желе да виде крај режима и уједињену Кореју наклоњену Сједињеним Државама и НАТО. Управо размештање противракетног система ТХААД у Јужној Кореји представља један од главних узрочника како кризе измешу Пјонгјанга и Сеула, тако и једну од главних тачака неслагања Вашингтона с једне, и Москве и Пекинга с друге стране.
Прочитајте ОВДЕ зашто се амерички медији питају о чему су разговарали Трамп и Путин на, како су пренели, тајној вечери?
Извор: newsweek.rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Амерички медијки извештавају да Русија жели да помогне Северној Кореји.
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА