Најновије

Турска распоређује специјалне снаге у сиријском Африну

Анкара је упутила специјалне јединице полицијских снага у северноисточну сиријску регију Африн у очекивању нове фазе своје операције против курдских милиција. Анкара је такође саопштила да се прекид ватре који је одређен Резолуцијом СБ УН-а не односи на њихову операцију.

Турска војска у Африну (Фото: Јутјуб)

"Резолуција коју је Савет безбедности УН једногласно усвојио о 30-дневном примирју на целој територији Сирије неће имати утицаја на турску офанзиву против курдских бораца у сиријском региону Африну", изјавио је потпредседник турске владе Бекир Боздаг.
Јединице специјалних снага прешле су на територију Сирије из јужних турских провинција Килис и Хатаи, извештавају локални медији. Очекује се да ће нове снаге обезбеђивати села које је заузела турска војска од курдских снага, као и да ће учествовати у борбама у урбаним подручјима, јер се Турска војна операција "Маслинова гранчица" очигледно преселила из села у насеља.
"Распоређивање специјалних снага део je припрема за нову борбу која се приближава", рекао је потпредседник турске владе Бекир Боздаг.
"Борба ће се пребацити на места где постоје цивили, с обзиром да се подручје борбе сужава", рекао је он, додајући да јединице специјалних снага имају искуства у борби против милитантних снага у резиденцијалним подручјима.
Иако је турска војна операција ушла у своју шесту седмицу, већина насеља и градова у сиријској регији остаје под контролом Курда, укључујући и сам град Африн. Ипак, турске снаге потиснуле су курдске снаге из свих крајева на граници са Турском, извештавају локалнии медији. Турски председник Реџеп Таип Ердоган је изјавио 20. фебруара да ће турске трупе опколити Африн "у наредним данима".
Оперција "Маслинова гранчица" наставиће се упркос Резолуцији Савета безбедности УН-а која предвиђа 30-дневни прекид ватре у Сирији. Резолуција коју је у суботу једногласно усвојио Савет Безбедности, одређује да се примирје не односи на Исламску државу, Ал-Нусру или било коју другу терористичку организацију.
Анкара сматра да се ово изузеће односи и на курдске снаге.
"Када погледамо резолуцију Савета безбедности УН-а, видимо да је борба против терористичких организација изван њеног делокруга. Према томе, то неће утицати на текућу операцију Турске", рекао је Боздаг.
Турска војска започела је операцију против курдских снага, јер сматра да је то крило Радничке партије Курдистана, оружаног покрета који Анкара сматра терористичким. Курдске снаге, које контролишу неколико енклава у северној Сирији, укључујући Африн, очистиле су територије од исламских екстремистичких група у току сиријског сукоба уз подршку коалиције САД.
Број "терориста" који су "неутралисани" током операције достигао је 2.059, саопштио је у понедељак турски генералштаб. Анкара такође инсистира да је офанзива искључиво усмерена на неутралисање терориста, одбацујући наводе да је операција усмерена и на цивиле.
Турска операција такође повећава тензије између Анкаре и Дамаска. Сиријска влада је више пута осудила ову операцију као кршење суверенитета земље и оптужила Анкару за "агресију" против сиријског народа. Дамаск је такође послао одређене снаге у Африн како би подржао локално становништво у отпору против турског напада.
Ову информацију је оспорила Анкара, која је саопштила да су сиријске снаге спречене да уђу у регион. Ердоган је такође упозорио да ће те снаге "платити велику цену". Американци одбацили Шојгуову иницијативу да УН формирају „комисију за Раку”. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Восток

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Турска артиљерија гађа циљеве Курда у Африну
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА