Најновије

ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Европска унија се нашла готово у стању узбуне!

Ангела Меркел у Бриселу се доживљава као незванични лидер Европске уније, као сидро и једро ЕУ. У земљама Западног Балкана виде је као подршку.

Тачи и Вучић-Каква ће бити будућност Косова (Фото: Јутјуб)

Одлазак Меркелове није највећи проблем 

Откако је немачка канцеларка Ангела Меркел објавила да се неће поново кандидовати за председницу Хришћанско-демократске уније (ЦДУ), а самим тим и да неће продужити свој мандат на челу Немачке после 2021, Европска унија нашла се готово у стању узбуне, у најмању руку у стању неизвесности. Та неизвесност прелила се и преко граница Уније - на Западни Балкан.

- Меркел није најавила одлазак са положаја канцеларке Савезне Републике Немачке, већ са места председнице ЦДУ. То значи да, доклегод је она канцеларка, тешко да може да дође до неких битнијих промена у немачкој политици према Југоисточној Европи и према политици проширења ЕУ. Ја их не очекујем - каже за ДW директор бриселске канцеларије немачког Института за међународна и безбедносна питања Душан Рељић.

Бриселски аналитичари који се баве питањем проширења и уопште политиком ЕУ према Западном Балкану, сложни су у оцени да такав потез канцеларке неће у великој мери променити политику Берлина према проширењу и региону. Оно што може бити склоно променама јесу интереси оних на Западном Балкану који су немачку канцеларку прокламовали у својеврсног ментора.

У немачком Маршаловом фонду у САД оцењују да је политика Немачке према Западном Балкану одређена интересима који се односе, како на стабилност, тако и на економију, и да ће ти интереси "опстати, без обзира ко био на власти у Берлину".

И поред тога што Меркелова остаје на челу Немачке, аналитичари већ проучавају манифесте свих важнијих немачких политичких партија, као и биографије њених могућих наследника - како на челу ЦДУ, тако и за кормилом Немачке. А све у покушају да утврде најбоље и најлошије опције за будућност политике проширења и Западни Балкан.

Тако су већ, поред умереног крила ЦДУ, издвојили СДП и Зелене као "најбоље опције", а крајње десничарску Алтернативу за Немачку (АфД) као "највећу потенцијалну опасност" за наставак политике проширења.

Душан Рељић инсистира на томе да се тренутно може озбиљно разговарати "само о ономе што је јасно пред нама", а тиче се немачке политике према Западном Балкану.

Ангела Меркел ће се 11. новембра, на 100. годишњицу окончања Првог светског рата, у Паризу наћи заједно са светским лидерима, међу којима ће бити и лидери земаља Западног Балкана.

И док се спекулише о томе да би тамо, на маргинама, могао да буде организован састанак председника Србије и Косова са лидерима ЕУ, у циљу приближавања решењу за косовско питање, Рељић оцењује да у Паризу неће бити "ни времена, ни простора" за неко озбиљну дискусију о ситуацији у Југоисточној Европи.

Прочитајте ОВДЕ због чега Немци критикују Меркелову.

Извор: Дојче Веле

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА