Хамилтон у хаотичној трци освојио ВН Бакуа Баку

Возач Мерцедеса Луис Хамилтон победио је у трци Формуле 1 за Велику награду Азрбејџана у Бакуу.

Луис Хамилтон фото: Бета/АП

Хамилтон је у хаотичној трци у Бакуу остварио прву победу у сезони, укупно 63. у каријери. Он је освојио прво место након што је његовом клупском колеги Валтерију Ботасу пукла гума у завршници трке. Актуелни светски шампион победио је резултатом сат, 43 минута, 44,291 секунде. Друго место заузео је возач Ферарија Кими Раиконен са заостатком од 2,460 секунди, а трећи је био Серхио Перес из Форс Индије са 4,024 секунде заостатка. - Ово је била трка пуна емоција. Валтери је обавио сјајан посао и заиста је заслужио победу. Такође, добар је био и Себастијан (Фетел) и данас сам заиста, заиста имао среће. Чудан је осећај. Нисам одустајао, борио сам се, али нисам био какав је требало да будем - рекао је Хамилтон. Четврто место заузео је Себастијан Фетел из Ферарија, пети је био Карлос Саинц из Реноа, а шести Шарл Леклер из Заубера. Бодове су још освојили возач Мекларена Фернандо Алонсо, Ленс Строл из Вилијамса, Стогел Вандорн из Мекларена и возач екипе Торо Росо Брендон Хартли. Актуелни светски шампион Хамилтон је преузео прво место у шампионату и сада има три бода више од Фетела. Себастијан је добро кренуо са пол позиције и сачувао прво место испред Хамилтона, Ботаса, Рикарда и Верстапена. Већ на старту било је инцидената, сударили су се Раиконен и Естебан Окон, возач Форс Индије бачен је на заштитну ограду, па је завршио трку. Ту се зауставио и Сергеј Сироткин, након што је ударио у Алонса, па је на стазу изашло возило безбедности. На Алонсовом болиду пукле су предња и задња десна гума и једва је стигао до бокса, а затим је рекао и да му је под оштећен. У бокс је морао и Раиконен, да замени предње крило и гуме, а на замену гума отишао је и Магнусен. - Нисам добро стартовао, а после је тешко тркати се, покушавао сам да се вратим. У појединим тренуцима осећај је био добар, али остало време сам се мучио са гумама покушавајући да их угрејем. Играо сам дугу игру и гледао шта се дешава. То се исплатило, али није било лако - рекао је Раиконен. У петом кругу трка је настављена, Фетел је водио испред двојца Мерцедеса, Верстапен је обишао Рикарда, а Аустралијанца је затим обишао и Саинц. Гасли је дошао до седмог места, иако је почео са 17, а Раиконен се попео на 11. Фетел је у међувремену стекао три секунде предности над Хамилтоном. Хулкенберг је добро возио и обишао Рикарда на петом месту, а затим се Верстапен пожалио на велику потрошњу батерије, после чега га је Хулкенберг обишао. Медјутим, возач Реноа је ударио у зид, пукла му је гума и завршио је трку. У 12. кругу дошло је до контакта два Ред Була, после велике борбе за пето место, али су обојица наставили трку. У тим тренуцима добро је возио Раиконен и попео се на шесто место, а његов клупски колега Фетел увећао је предност на 4,5 секунди предности над Хамилтоном, који је у 22. кругу погрешио и наставио право у кривини, па му је Фетел више побегао. Актуелни светски шампион је после тога отишао у бокс и на стазу се вратио испред Верстапена на треће место. Фетел је у 30. кругу отишао на замену гума, Ботас је преузео вођство, али је Немац задржао осам секунди предности над Хамилтоном. Фински возач је у тим тренуцима био бржи и од Фетела и од Хамилтона, иако није ишао на замену гума. У 35. кругу Рикардо је обишао клупског колегу и преузео четврто место. Аустралијанац је три круга касније отишао на замену гума и вратио се испред Раиконена на стазу. После њега Верстапен је отишао у бокс и вратио се на стазу испред клупског колеге, а два Ред Була су у 41. кругу изазвала инцидент, након што је Рикардо отпозади урадио Верстапена, па је на стазу изашло возило безбедности. Обојица су завршили трку. То су искористила прва четворица возача и отишли су у бокс, а први је био Ботас, испред Фетела, Хамилтона и Раиконена. У тренуцима када је трка требало да буде настављена возач Хаса Роман Грожан је ударио у заштитни зид, па су редари морали да уклоне болид са стазе. Трка је настављена четири круга пре краја а Ботас је добро кренуо. Фетел је одмах покушао да га обиђе али је погрешио, касно је укочио, занео се на стази и пао је на пето место. Ботас је водио и када се чинило да ће победити, пукла му је десна задња гума пошто је прешао преко крхотина на стази и морао је да одустане, а прво место преузео је Хамилтон. Британац није имао проблема до краја и остварио је прву победу за екипу у сезони. - Тешко је рећи било шта. Сви су видели шта се догодило, баш нисам имао среће. Можда ћу попити 10 пива и бити добро... Превазићи ћу ово, то је све део тркања, али ово је болно. Уличне трке су тешке када је много судара и делића на стази. Нисам приметио да сам прешао преко нечега, ништа нисам чуо ни видео - рекао је Ботас. Наредна трка у шампионату на програму је 13. маја за Велику награду Шпаније. Извор: Бета