Најновије

СВИРЕПИ ВЕТАР: Тајван уперио ракете према Кини — иза свега стоји њихов моћни заштитник

Нове крстареће ракете земља—земља, које могу да погоде Шангај и Хонгконг, размештене су на западу Тајвана.

Илустрација (Фото: Јутјуб)

Сами се не би одлучили на овакав корак, иза тајванског звецкања оружјем стоје Сједињене Америчке Државе и друге чланице НАТО-а, тврде саговорници Спутњика.
На основу анализе сателитских снимака, војни магазин „Канва дифенс ривју“ тврди да су 50 километара западно од Тајпеја, у специјално за ту намену изграђеној бази, инсталиране ракете којима су на Западу дали ознаку „Хсијунг Фенг“ 2Е, што на кинеском значи „свирепи ветар“.

Војни експерти кажу да је реч о ракетама домета до 1.500 километара способним за прецизне ударе по војним базама, атомским централама, стратешким складиштима нафте, железничким пругама, мостовима и тунелима у дубини кинеске територије.

Стручњак за Кину, политиколог Олег Фочкин, каже да је јасно да се Тајван сам не би одлучио на овакав корак и да иза њега стоје САД и друге чланице НАТО-а. Распоређивање ракета није случајно и све упућује на то да се ради о кораку који је уследио после осталих напора Трампа да поквари односе са Кином. Распоређивање ракета на Тајвану у овој ситуацији се апсолутно може тумачити као звецкање оружјем, каже Фочкин.

„Америка је увек подржавала Тајван, увек је подржавала отпор који Тајпеј пружа Пекингу. У целокупној ситуацији, Тајван веома зависи од САД, он нема много избора. Стога су и бројне најављиване посете амерички државника Тајпеју потпуно логичне. Распоређивање ракета је само потврда да ће претходни курс Вашингтона и даље бити на снази“, каже он.

И Милан Липовац, доцент на Факултету безбедности, каже да размештање ракета треба посматрати у контексту америчко-кинеских односа и рата санкцијама који се тренутно води око увоза и извоза робе.

„Овај потез треба посматрати и у контексту преговора који су вођени око денуклеаризације Северне Кореје, сад то све иде некако споро, па је могуће да се уводи нека нова карта која управо подразумева ову позицију Тајвана и маневре везане за распоред ракета. Тајван је само експонент неких већих сила, а знамо која сила подржава Тајван“, каже Липовац.

Војни стручњаци кажу да „Свирепи ветар“ личи на амерички „Томахавк“ и да носи 200 килограма експлозива, али и да Тајван има амбицију да у обалном појасу распореди око 300 таквих ракета. Међутим, Фочкин објашњава да Кина има противваздушну одбрану која може добро да се носи са таквим крстарећим ракетама.

„Не мислим да се Кина нешто посебно уплашила ових ракета, јер су кинеске оружане снаге сада прилично моћне. Треба рећи и да се Тајван одувек налазио у незавидној позицији — ситуација се може упоредити са Кубом и САД, могу се направити одређене паралеле. С једне стране, Тајван одлично схвата да опасност остаје, а Кина схвата да неће доћи до ескалације, али да није згорег припремати се као да ће бити рата“, каже Фочкин.

ОВДЕ погледајте како се сиријска војска спрема да ослободи север земље. 

Извор: Новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА