Најновије

СТУДЕНТ СЕ ЗАПАЛИО ЗБОГ ГЛАДИ: У опроштајном писму оптужио Макрона, Оланда, Сакрозија и ЕУ да су га "убили"!

Самоспаљивање двадесетдвогодишњег студента у Лиону, који више није могао да издржи тешку финансијску ситуацију, своју, али и многих његових колега, изазвало је нови бунт високошколаца у Француској.

Протести у Француској због студента (Фото: Јутјуб)

Док се лекари у болници боре за живот младића чије тело су чак деведесет одсто захватиле опекотине, побуне су креунуле у Паризу, Лиону, Лилу... Анас К. се демонстративно запалио испред студентске мензе у петак, оставивши претходно поруку да ће "учинити нешто неповратно".

Група студената је у уторак увече из протеста провалила ограду Министарства високог образовања, тражећи оставку министра. У Лилу је неколико стотина побуњених студената прекинуло промоцију књиге бившег председника Франсоа Оланда. У среду је био блокиран Универзитет "Лион 2" на чијим зидовима је било исписано да "сиромаштво убија".

Студенти траже хитну реакцију Јелисејске палате, боље стамбене услове, увођење студентске плате, више запослених у здравственој служби за студенте.

Статистике кажу да студенти у Француској све теже живе, а да је трећина обавезна да истовремено ради и учи. Више од 30 одсто не добија никакву помоћ најближих.

Занимљиво је да школарина није највећа брига француских студената, јер су овде студије на државним универзитетима, као што су Сорбона, Асас и други, који су далеко на гласу, коштају свега неколико стотина евра годишње. Главни проблем је смештај, који одузима близу 70 одсто месечног буџета за студенте. Изнајмљивање собе с купатилом и кухињом у Паризу на слободном тржишту кошта у просеку 873 евра месечно. Уколико студент дели стан, просек је 473 евра, а општи студентски просек смештаја износи 640 евра месечно.

У унутрашњости је нешто ниже. У Ле Ману, на пример, износи 340 евра, а у целој земљи ван Париза 470. Смештај у студентском граду је нешто јевтинији, али и ту треба издвојити неколико стотина евра, а у целом Паризу, на пример, има само 5.800 места на шездесетак локација. На то треба додати телефон, интернет, информатички материјал, храну.

Стипендије максимално износе 555 евра месечно, док се, с друге стране, месечни трошкови за студента процењују на 950 евра. У Паризу је потребно далеко више, 1.224 евра, а у Лиможу 721, док је у Ници то равно националном просеку.

Због свега нешто више од половине истиче да има проблеме да споји крај с крајем, док је једна четвртина у веома тешкој ситуацији. Две трећине кажу да немају новца да се баве спортом или да иду на културне активности, док једна шестина одустаје од лечења!

Анас К. ове школске године није добио стипендију, а "и кад је имао", живео је са 450 евра месечно. У опроштајном писму оптужио је Макрона, Оланда, Сакрозија и ЕУ да су га "убили".

Прочитајте ОВДЕ   зашто се Бугари правдају НАТО.

Извор: novosti. rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА