Најновије

НУКЛЕАРНИ РАТ СВЕ БЛИЖИ! Амери не искључују могућност првог напада јер би нарушиле поверење савезника

Званичник Пентагона је саопштио да ће САД задржати право да изврше нуклеарни напад као одговор на конвенционални напад. Политика "употребе не први" би нарушила уверење америчких савезника да су заштићени, рекао је он.

Илустрација (Фото: pixabay/ Правда)

Вашингтон нема планове да поништи своју политику о употреби нуклеарних бомби, што значи да може бомбардовати своје противнике нуклеарним оружјем под "екстремним околностима", саопштио је заменик подсекретара одбране Дејвид Траченберг у припремљеним коментарима пред Одбором за оружане снаге Сената САД.

Траченберг је додао да ако САД промене свој став о том питању, што је описао као "конструктивну двосмисленост," да би то "поткопало дугорочно одвраћање од стране САД-а и наштетило савезницима, јер би то довело у питање да ли ће САД доћи и одбранити савезника у екстремним околностима". Ова неизвесност може навести ове земље да се наоружају нуклеарним оружјем, додао је он.

Амерички преглед нуклеарног стања, који је наручио председник Доналд Трамп 2018. године, наводи низ околности под којима би САД могле размотрити први удар, као што су значајни стратешки напади на америчку, савезничку или партнерску цивилну инфраструктуру, снаге, њихову команду и контролу, као и такође као упозорење или проценом претње од конвенционалног оружја.

Ова клаузула представља велики помак у односу на претходну америчку нуклеарну доктрину и изазвала је оштре критике Москве, која је оптужила Вашингтон да је спустио нуклеарни праг и погоршао трку у нуклеарном наоружању. Осим претње нуклеарним уништењем, ревизија поставља темеље за унапређење и проширење већ огромног америчког нуклеарног арсенала. Нуклеарна модернизација предвиђа развој нових типова нуклеарних глава које би се могле поставити на балистичке ракете које лансирају подморнице и на крстареће ракете које се лансирају са мора.

"Мини-нуклеарна бомба" коју је произвела фабрика "Пантек" у Тексасу има релативно малу експлозивну снагу од око пет килотона ТНТ-а, у односу да америчко одвраћање буде више "флексибилно". Према неким стручњацима, она може бити лансирана из тешког бомбардера Б-21, што чини вероватнију нуклеарну претњу.

Русија и њен програм модернизације наоружања издвојени су у прегледу као један од разлога за велику изградњу америчке нуклеарне тријаде. Али за разлику од америчке, руска војна доктрина дозвољава употребу нуклеарних бомби само ако је нападнута оружјем за масовно уништење или када је у питању суверенитет Русије.

Док јачају нуклеарно застрашивање, САД планирају да потроше милијарде долара за унапређење својих 150 нуклеарних бомби Б61 које се налазе код европских савезника: у Немачкој, Белгији, Италији и Холандији, као и Турској.

Русија је више пута упозорила Вашингтон да ће распоређивање нових бомби представљати кршење Уговора о неширењу.

Лавров упутио оштру поруку целом Западу! Русија се враћа на сцену! Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: vostok.rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА