Најновије

АМЕРИЧКИ ДИПЛОМАТА УДАРИО НА НАШУ БРАЋУ: Русија вам шаље шкарт! Савез са Путином неће помоћи Србији?!

“Не знам како би идеја да Србија постане привезак Русије или буде под руском контролом или део Путиновог система била од помоћи Србији или српском народу”, рекао је Данијел Фрид, експерт за руска питања у америчкој невладиној организацији Атлантски савет и бивши високи амерички дипломата.

Данијел Фрид, експерт за руска питања у америчкој невладиној организацији Атлантски савет (Фото: Јутјуб)

“Не говорим о томе да Србија постане савезник САД, можда су сећања на рат на Косову сувише свежа за то. Ако Србија не жели да купује америчку војну опрему зашто не купи француску јер су односи са том земљом у реду? Основна поента је да Србија реализује своју европску будућност, а не будућност једног од пријатеља Москве, који имају тенденцију да не буду нарочито успешни”, каже Фрид, који је као истакнути амерички дипломата, обављао функцију помоћника државног секретара за европска и евроазијска питања.

Војсци Србије је Руска Федрација крајем јула, на посебно уприличеној церемонији, уручила десет оклопно-извиђачких возила за која председник Србије Александар Вучић тврди да добијена на поклон. Ради се о првом контигенту, од укупно тридесет возила, која су се у бившем Совјетском Савезу производила од 1963. до 1989. године. Претходно, Србији је испоручено шест летелица МИГ 29 (старости 28 година), које су према тврдњама државних званичника Србије бесплатно уступљене, уз обавезе плаћања њиховог ремонта у износу од 185 милиона евра.

Данијел Фрид указује да би руска војна опрема, колико год застарела, могла да поремети баланс у већ нестабилном региону.

“У оквирима бивше Југославије, Косово, Република Српска, БиХ, нису стабилне области. Проблем није ова војна опрема која је узгред речено застарела. То је у основи руски шкарт и Србија не добија нешто најбоље. Проблем је у сугестији да је Србија још увек заинтересована да постане нека врста моста између Русије и Запада или нека врста неутралне земље, а ја једноставно не видим како је то у било чијем интересу”, сматра амерички стручњак.

Руска војна возила у Србију су стигла преко Мађарске, пошто је Румунија забранила њихово допремање реком Дунав, због санкција Европске уније уведених руској страни услед анексије украјинског полуострва Крим. Мађарске власти свој потез су образложиле тврдњом да су возила транспортована цивилним, а не војним авионом.

“Мислим да би било корисно и важно да се чланице НАТО-а консултују о прелетању авиона који преносе руску војну опрему. Али као што сам рекао и раније не мислим да је у питању безбедносни изазов колико став Србије да и даље трага за источним курсом. Једноставно не верујем да је то вредно труда. Конгрес Сједињених Држава је одобрио закон којим се потенцијално уводе санкције у случају веће куповиму руске војне опреме. Ово по мени није обимна куповина и стога не дотиче линију санкција али се поставља питање зашто српска влада ово уопште чини”, сматра Фрид.

Ради ли се међутим о пуком покушају Русије да изазове реакцију Запада како би у будућности могла да настави тај тренд, али доставом савременије војне опреме?

“Мислим да је Русија заинтересована да привуче што је могуће више држава клијената. Она настоји да подстакне анти-западна осећања у Србији, а резултати тога су савршено предвидљиви. Руски савезници обично заврше у сиромаштву, корупција је на вишем нивоу, имају слабију владавину закона и мање су интенгрисани у светску заједницу од земаља које настоје да се приближе ЕУ”, подвлачи Фрид.

Према његовим речима то је и био разлог побуне украјинских грађана током 2013. и 2014. године.

“Проруски корумпирани лидер (Виктор Јанукович) је побегао и Русија је одмах извршила инвазију, како би спречила Кијев да се приближи Западу. Ако је достава војне опреме један део ове стратегије, то је штета јер ја сам увек веровао да ће Србија бити савршени партнер и пријатељ САД и истински допринети јачој ЕУ. Сећам се Београда пре рата када је био богатији и слободнији од свих градова на Истоку. Румуни су ризиковали живот и понекад умирали у покушајима да се домогну бивше Југославије јер су желели да живе у слободнијој земљи. То је била Југославија. То је била и Србија, то је био Београд. И тешко ми је кад видим целу изгубљену генерацију”, наглашава Данијел Фрид.

Дипломата, који је током каријере службовао и као амбасадор САД у Пољској, то види као последицу национализма.

“То није донело никакво добро. Када одем у посету земљама које су биле део Југославије, укључујући Хрватску, Босну и Словенију обични људи ми кажу да је бивша Југославија је била прилично добра идеја и да им је жао што је дошло до распада. То не значи да нису лојални – поносни су што су Хрвати, Босанци, Словенци, али разумеју шта је изгубљено. Југославија би данас била чланица ЕУ и далеко богатија земља од било које од држава које су биле њене републике. Мислим да је то ужасан губитак”, закључује Данијел Фрид.



Прочитајте ОВДЕ како је Ивица Дачић одговорио Американцима, који тврде да им се меша у изборе.

Извор: Глас Америке

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА