Најновије

КО ЈЕ ЊЕГА ПИТАО ЗА МИШЉЕЊЕ? СКОТ ОПЕТ ПРОВОЦИРА: Ево шта је рекао о Србији и КиМ!

За косовски проблем мора се постићи решење, како би Срби и Албанци могли живети заједно, јер није реално очекивати да Србија врати Косово, а да на њему не живе Албанци, оцењује амбасадор САД у Србији Кајл Скот и истиче и чињеницу да 95 одсто становника Косова не жели да буде у саставу Србије.

Кајл Скот (Фото: Јутјуб)

"Нажалост, преговори су без помака последњих годину дана, због уведених такси, а сада и због избора на Косову. То је жалосно. Потребно је изнаћи начина да обе стране крену напред и да преговарају", оцењује Скот у интервјуу за франкфуртске "Вести".

Због тога ће, каже, Америка подржати следећу владу Косова, како би започели разговори, јер обе стране морају да се састану и нађу тешка решења, која неће бити лака ни Србима, ни Албанцима

"Али, мора се постићи неко решење како би се живело заједно. Није реално очекивати да Србија врати Косово, а да на њему не живе Албанци, а чињеница је да 95 одсто житеља Косова не жели да буде у саставу Србије. Чињеница је и да Срби не желе да 25 посто њеног становништва буду Албанци. То су чињенице", каже Скот.

На питање да ли је изводљиво и под којим условом да Америка преиспита своје признање Косова, рекао је да сумња да ће се то десити.

"Ми подржавамо независност и суверенитет Косова и мислим да је то неповратан процес. Срби то и даље не прихватају, али на крају мора доћи до нормализације односа јер је то у интересу обе стране", нагласио је амерички дипломата.

Он је, на питање, пошто се помиње више могућих сценарија - од размене територија до "замрзнутог конфликта"- шта је најбоља опција, истакао да би најбоље било да Америка не препоручује двема странама шта је најбоље, већ да Срби и Албанци нађу своје решење.

Што се улоге САД тиче, каже да Америка и даље подржава вођство Европске уније, али чињеница је да ни Европа то не може да реши.

"Питање Косова могу да реше само лидери Косова и Србије и једини начин за то је да се врате у преговоре", подвукао је Скот и додао да ће САД бити ту да помогну, сугеришу, али - ништа друго.

Деведесете нису алфа и омега односа САД и Србије

Велика је грешка сматрати да су 90-те алфа и омега односа Србије и Сједињених Држава, оцењује Скот.

"И данашње обележавање 75. годишњице од највеће операције спасавања савезничких пилота током Другог светског рата у Прањанима важан је знак да америчко и српско савезништво траје много више година, него проблеми и неразумевање", рекао је Скот.

Упитан чија грешка је што су се та историјска факта до сада занемаривала, казао је да су обе стране криве за то, али да је поносан што смо ипак у прилици да радмо на томе да се сећамо и тог догађаја, али и других чињеница које нас повезују и у Другом светском рату, али и када смо били савезници у Првом светском рату, баш као и током периода комунизма када Америка није заборавила народ са ових простора и такође га је помагала.

"Све су то кораци у нашој историји и прави примери за све оне који сматрају да су 1999. заправо алфа и омега наших односа. То је велика грешка", рекао је амерички дипломата.

"Присетимо се само непријатељства Немачке и Француске, а да су ове земље веома брзо ушле заједно у Европску заједницу. Сличан пример можемо да извучемо и из односа САД и Јапана, али и многих других земаља у свету. То треба да схвате и народи са Балкана и да више не гледају у прошлост, већ искључиво у будућност", рекао је он.

Ђурић позвао на јединство косовских Срба! Више о томе ОВДЕ.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА