Најновије

СРПСКА РАМПА: Чак 230 тона хрватске робе блокирано на граници!

Инспектори Министарства пољопривреде само су прекјуче задржали 230 тона лако кварљиве робе из Хрватске, у вредности од 500.000 евра, на додатну, строжу контролу, због врућина. Детаљне анализе раде фитосанитарна, ветеринарска и пољопривредна инспекција. Крајњи рок за преглед ове робе је 30 дана, а добар део може и да пропадне, јер неће бити употребљив док стигне до купаца.

Илустрација (Фото: Јутјуб)

Детаљна контрола коју спроводи Министарство пољопривреде само је део контрамера Србије према Хрватској због енормног повећања такса на фитосанитарни преглед робе из „трећих земаља“, где спада и Србија. Затегнути односи између Хрватске, с једне стране, и комшија у региону — Србије, БиХ, Црне Горе и Македоније, с друге стране, поприма прави економски рат. И то преко леђа произвођача и сељака. Они се највише надају да ће се ускоро ситуација смирити, јер с новим наметима за контролу робе, она не може бити никако конкурента оној из Хрватске или ЕУ, а на губитку су и хрватски произвођачи, јер им роба пропада услед, законски, дугих прегледа.
Хрватски премијер Андреј Пленковић изјавио је да је министру пољопривреде Томиславу Толушићу наложио да већ ове недеље пронађе решење које ће отклонити проблем са суседним земљама везан за повећане ових такси:
„Идеја Толушића, када је доносио тај правилник, била је ефикаснија контрола увоза воћа и поврћа. Чини се да је процена његових служби у смислу висине накнада која се плаћа за тај инспекцијски надзор била превисока“.
Земље из региона, међу којима је и Србија, које су највише погођене новим мерама, сматрају да је Хрватска на овај начин прекршила одредбе Споразума о стабилизацији и придруживању. Званични Загреб је, очигледно, тражио „рупу у закону“, мада је јасно да би „дажбине које имају исто дејство“ могле да се примене и на непримерено увећану цену фитосанитарне контроле.
На тај начин, несразмерно високим наметима, свесно се омета несметани проток робе, што је једно од основних начела ЕУ. Иначе, сам ССП претпоставља јаке везе и вредности које деле две стране, жељу за јачањем тих веза и успостављање блиског и трајног односа који се заснива на узајамности и обостраном интересу, што би Србији требало да омогући даље јачање и ширење односа са ЕУ и њеним државама. ЕУ пажљиво проучава да ли је Хрватска прекршила ове одредбе.
Прочитајте ОВДЕ какав је то паклени план и заправо циљ хрватских трговинских мера?
Извор: Новости

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Пре две године су такође биле тензије на граници, због забране уласка возила са српским таблицама. Србија одговорила, нема уласка хрватским превозницима. 
Због блокаде Хрватске, и контра блокаде Србије на граничним прелазима биле су колоне камиона дуге и до 20км. Многи српски грађани су враћени са граничних прелаза. Осим тога масовно су биле отказане аутобуске линије из Србије за Хрватску. 
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА