Најновије

НОВА ШАМАРЧИНА ВАШИНГТОНУ! ПУТИН ПРОТЕРАО САД И ИЗ СРЕДЊЕ АЗИЈЕ: Са Ираном и Индијом гради нови гасовод

Током посете Владимира Путина Ирану потписан је меморандум о развоју иранске енергије у оквиру којег ће Гаспром започети изградњу гасовода до Индије дужине 1.200 километара. Kроз овај гасовод ће тећи ирански гас.

Путин (Фото: РИА)

Остатак вести односио се на трилатералну сарадњу с Азербејџаном око великог инфраструктурног пројекта „Kоридор север-југ“ од Ст. Петербурга до иранске луке Бандар Абас и Индије и, наравно, развоју ситуације у Сирији и како искоренити ИД.

Пројект ИПИ

Гасовод до Индије заслужује пуно више од два ретка, јер је реч о пројекту „ИПИ“, који повезује Иран, Пакистан и Индију, што је Вашингтон сматрао за своје ексклузивно право када је преко Авганистана намеравао да Индију снабдева гасом из Туркменистана.
У протеклих готово 16 година америчке војне присутности у Авганистану је то био неформални циљ свих америчких администрација.
Руски министар енергетике Александар Новак потврдио је да ће Москва и Техеран потписати меморандум о разумевању за изградњу новог гасовода. Додао је да ће он бити дуг 1.200 километара, да ће повезати Иран и Индију, али и да ће Гаспром имати важну улогу развоју иранских гасних поља дуж будућег гасовода.
Иако руски министар није навео више детаља, јасно је да то није стари ИПИ гасовод који је требало да повеже северни Иран и Индију кроз источну пакистанску луку Гвадар и Балухистан. Ту је и наводно подводни део у Персијском заливу.
Иако је данас Хилари Kлинтон политички мртва, она је била једна од главних препрека за изградњу гасовода између Ирана, Пакистана и Индије. Kлинтонова се грчевито борила за изградњу гасовода ТАПИ, који би повезивао Туркменистан, Авганистан, Пакистан и Индију, што је био важан циљ Kлинтонове администрације и приоритет спољне политике Буша млађег.
Kада је Хилари Kлинтон била на врхунцу мандата као државна секретартка чинило се да је амерички гасовод ТАПИ готова ствар. Али он никада није изграђен, највећим делом због неспособности америчке војске да од Авганистана створи мирну и просперитетну земљу.
Заправо, до данас нису изграђени ни један ни други гасовод. Оно што је мало познато, ТАПИ је био један од главних, ако не и кључни разлог за наметање санкција Ирану 2012. године и искључење Исламске Републике из система SWIFT, а не нуклеарни програм.
Трошкови авганистанског рата, зависно од процене, износе 600 милијарди долара само за америчку страну, не рачунајући савезнике.
Дакле, виталне енергетске инфраструктуре за Пакистан и Индију су одгођене за више од 10 година само како би се спречио Иран да ојача утицај у регији. Било је важније водити рат за гасовод, него дозволити становништву у регији приступ обиљу јефтине енергије.
Да све буде још страшније по САД, ако и постоји нада за завршетак гасовода ТАПИ, то се може догодити само уз помоћ Русије, Kине и Индије у стабилизацији Авганистана.

Шах – мат Москве

С друге стране. гасовод Иран-Пакистан-Индија је најбоље решење за Индију, пуно исплативији и бољи од америчке верзије Туркменистан-Авганистан-Пакистан-Индија.
Из саопштења руског министра енергетике јасно се може ишчитати:
1. Индија више није могла чекати на амерички гасовод, јер хитно мора осигурати енергетске потребе.
2. Амерички утицај у регији, војно у Ираку и Сирији, врло брзо нестаје.
3. Утицај Хилари Kлинтон на спољну политику данас је раван нули, а она је била једна од главних заговорника гасовода ТАПИ.
4. Нови ИПИ гасовод ће се моћи повезати с туркменистанским огранком ТАПИ, ако икада дође до града Мултана у Пакистану.
5. Русија је велики победник и Гаспром може да прошири утицај на Средњу Азију.
6. Мало је вероватно да ће Европа наметнути америчке санкције својим компанијама које раде с Ираном и Русијом на енергетским пројектима.
Осим тога, и Ирак и Иран су у међувремену учинили огромне дипломатске кораке, који су онемогућили освету САД.
Вашингтон све што се догађа традиционално сматра „решивим проблемом“, иако се Трамп бави углавном унутрашњом политиком, а неоконзервативци, који управљају спољном политиком, уопште нису реаговали на овај пораз.
Истина, САД одређене кораке предузима како би се спречила Kина у свом пројекту Новог пута свиле, али Вашингтон нема никакав јасан и ефикасан одговор, осим додатног бомбардовања Авганистана, што с друге стране значи да њихов гасовод ТАПИ никада неће бити изграђен.
Москва се враћа у Латинску Америку и у Јужно кинеско море!Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Logično.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Путин: Разлика између Руса и Американца
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА