Najnovije

SUPER RATNICI: Srbija postaje najmoćnija vojna sila na Balkanu — lansira je i Rusija!

Domaća industrija razvila je stručne borbene sisteme — „Lazar 3“ i samohodnu top-haubicu „Nora 155mm“. Počela je modernizacija školskih borbenih aviona. Srpski super ratnici opremljeni su kao nikada. Stigli su ruski „migovi“, dogovoreni helikopteri, a pregovara se i o sistemu PVO. To je samo deo razvoja tokom 2017. a novi „udar“ je u ovoj godini.

Specijalna brigada VS (Foto: Vs.rs)

Sletanjem „Antonova“ sa rastavljenim ruskim „migovima“ na aerodrom „Batajnica“ 2. oktobra 2017. godine počeo je vrhunac obnove vojnih resursa Srbije. Ali nisu samo ruski avioni rezultat planskog ulaganja u operativnu sposobnost Vojske, koja se u godini na izmaku oslonila, pre svega, na domaću vojnu industriju.
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije neprekidno procenjuju bezbednosne i vojne izazove, rizike i pretnje sa kojima se naša zemlja može suočiti, imajući u vidu politiku vojne neutralnosti, jer je to posao vojske.
Pukovnik Goran Desančić iz Uprave za planiranje i razvoj Generalštaba podseća da se, kada je u pitanju opremanje vojske, u 2017. godini najviše radilo na unapređenju sposobnosti osmatranja i uočavanja ciljeva na bojištu, na podizanju efikasnosti dejstva i na zaštiti otpornosti jedinica. Odbrambena industrija naše zemlje pratila je potrebe VS i razvijala adekvatna sredstva naoružanja i vojne opreme, kaže Desančić.
„U toku je ispitivanje radi uvođenja u naoružanje i vojnu opremu savremenog streljačkog naoružanja iz proizvodnog programa domaće namenske industrije. Domaća industrija je razvila i neke od ključnih borbenih sistema za naše potrebe, kao što su oklopni transporter ’Lazar 3‘ i samohodna top- haubica ’Nora 155mm‘“, podseća Desančić. 
„Lazar 3“ je oklopno vozilo, točkaš koji poseduje visoko sofisticiranu, modularnu balističku zaštitu, a može biti opremljen različitim vrstama naoružanja, počev od DUBS-a 12.7 mm do kupole sa topom 30 mm. Samohodna haubica „Nora“ namenjena je za vatrenu podršku sopstvenih jedinica, a ostvaruje je snažnom, iznenadnom i brzom vatrom po ciljevima taktičkog, operativnog i strategijskog značaja na velikim daljinama.
Posle dugog perioda neulaganja Vojska Srbije može da se pohvali i ozbiljnim radom na modernizaciji avijacije iz domaće proizvodnje, čiji će rezultati biti vidljivi u godini pred nama.
„Otpočeti su značajni projekti i modernizacija školskih i borbenih aviona domaćim kapacitetima. To će obezbediti da u narednom periodu Vojska Srbije poseduje potrebne kapacitete, kako za obuku pilota, tako i za vazduhoplovnu vatrenu podršku. Reč je o modernizaciji aviona tipa ’Orao‘ i modernizaciji aviona tipa ’Super galeb G4‘“, podseća sagovornik.
On dodaje da će po završetku modernizacije vojska napraviti krupan korak napred. Inače, samo modernizacija „Orla“ konkretno podrazumeva ugradnju digitalne elektronske opreme, sistema naoružanja, napadno-navigacijskog sistema i uređaja za protivelektronsku zaštitu. Osim toga, biće obavljena modifikacija delova strukture i ugradnja jednodelnog prednjeg vetrobranskog stakla i novog vođenog naoružanja za dejstvo po ciljevima na zemlji. „Orao“ će biti sjajna podrška kopnenim snagama, ali i platforma za dejstva sa distance. Ipak, najveći doprinos obnovi flote jeste dolazak aviona MiG- 29 iz Rusije.
„Trenutno smo u fazi dovođenja aviona na ’ICAO‘ standard, nakon čega će svi avioni ovog tipa biti modernizovani tako da u narednom periodu u potpunosti možemo obezbediti kontrolu i zaštitu suvereniteta vazdušnog prostora. Ovom modernizacijom obezbedićemo i uslove za integraciju najsavremenijih vazduhoplovnih ubojnih sredstava“, kaže pukovnik.
On objašnjava da pomenuti standard obezbeđuje da vazduhoplovi mogu leteti po međunarodnim pravilima, zato moraju biti opremljeni delovima opreme koji mogu da daju odgovarajući odgovor na upite zemaljske kontrole letenja.
Razvoj naoružanja i vojne opreme u svetu veoma je dinamičan, a ništa manje dinamične nisu ni promene bezbednosnog okruženja na globalnom i regionalnom nivou. Naš posao je da omogućimo da Vojska Srbije svakog trenutka ima odgovarajući odgovor, u tom cilju nam je tokom 2017. godine težište bilo na obuci i opremanju snaga za brzo reagovanje, objašnjava sagovornik.
„U okviru projekta ’1500‘ specijalne jedinice Vojske Srbije opremljene su savremenim opto-elektronskim sredstvima, naoružanjem i sredstvima balističke zaštite. Opremanje ovih snaga vrši se sredstvima iz proizvodnje naše odbrambene industrije, ali i savremenim naoružanjem i vojnom opremom iz uvoza“, ističe sagovornik.
Reč je o udarnom delu snaga za reagovanje. Ključna stvar je to što su srpski super ratnici mnogo bolje opremljeni za noćne borbe nego do sada, zahvaljujući modernim nišanskim spravama. Noćna oprema, koja je do sada korišćena, nije bila zadovoljavajuća, pa je vojska u mraku praktično bila slepa. Sada je opremljena višeslojnim sistemom senzora, koji može da otkrije tenk na udaljenosti od čak 10 kilometara.
Zbog glomaznosti pancira nabavljeni su nosači ploča, poznati kao „taktički kerijer“. NJih odlikuje manja i bolje raspoređena težina, kao i veća udobnost, pa je srpski vojnik zadužen za hitno reagovanje sada znatno pokretljiviji.
U novu godinu Vojska Srbije ulazi sa velikim, ali realnim planom nabavke još najmanje četiri lovca MiG-29, koji će prema najavama iz vrha države biti kupljeni od Belorusije. U toku su i razgovori o nabavci šest novih helikoptera Mi-17 iz Ruske Federacije. Uporedo, domaći stručnjaci rade na daljem razvoju opreme, ali i dodatnoj modernizaciji i proširenju snaga za brzo reagovanje, koje bi trebalo da broje tri hiljade vojnika.
„U narednoj godini težište će biti na nastavku opremanja snaga za reagovanje po projektu ’1500 plus‘. Domaći proizvodi, oklopni transporter ’Lazar 3‘ i samohodna-top haubica biće u naoružanju jedinica naše kopnene vojske. Očekujemo da artiljerijske jedinice tokom 2018. godine budu opremljene novim, savremenim raketnim sistemima ’Morava‘ i ’Oganj‘, koji su rezultat višegodišnjeg stručnog razvoja našeg Vojnotehničkog instituta. Očekujemo i opremanje novim, modernim streljačkim naoružanjem iz proizvodnog programa ’Zastava oružja‘. Pre svega, reč je o modularnoj automatskoj pušci M-17, snajperskoj pušci M —07 i taktičkim pištoljima EZ 9 mm Para“, podvlači Desančić.
Srbija će posle remonta i dubinske modernizacije postojeća četiri i šest „migova“ koji su u oktobru stigli iz Rusije imati deset lovaca „4 plus generacije“, a s nabavkom novih vazduhoplova iz Belorusije, u naredne dve godine, posle nekoliko decenija, ponovo će nad svojim nebom imati eskadrilu „migova“ koja će brojati najmanje 14 aviona.
Međutim, očekuje je još jedna novina. Državni vrh Srbije sa predstavnicima Ruske Federacije pregovara o nabavci moćnog PVO sistema. Detalji ovih razgovora još nisu poznati.   
Pročitajte OVDE gde to Rusija formira novu vazduhoplovnu bazu na dalekom istoku?
Izvor: rs.sputniknews.com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Evo šta je sve nedavno prikazano u Abu Dabiju.
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA