Najnovije

KOLAPS NA KOSOVU! STRAHOVITI UDAR NA SRBE: Nema mleka, hleb sve skuplji! Srpske radnje zatvorene, rafovi prazni!

Zalihe namirnica na severu KiM na izmaku, na jugu pokrajine srpske radnje zatvorene. Rafovi prazniji, cena ulja povećana za 30 dinara

Priština (Foto: Jutjub)

Strahovi da će na severu Kosova rafovi sa osnovnim namirnicama uskoro ostati prazni, posle odluke Prištine da uvede carinske barijere, nisu bili bezrazložni. Zalihe hrane su na izmaku, a posebno je uznemiravajuća situacija s proizvodima sa kraćim rokom upotrebe koji su svakodnevno stizali iz centralne Srbije. Već se osećaju nestašice mleka, jogurta i pavlake. S druge strane, cene rastu iz dana u dan. U sredinama južno od Ibra, srpske prodavnice su zatvorene, jer vlasnici svoju robu sklanjaju od prištinskih inspektora.

Preko Merdara u petak nije prošao nijedan kamion sa srpskim proizvodima, a na ostalim prelazima bilo je od sedam do devet šlepera. Pre odluke Prištine da podigne takse, najpre za deset, pa za sto odsto, svakodnevno je na Kosovo ulazilo između 70 i 100 kamiona robe. Čak i oni srpski proizvođači koji su hteli da plate dodatne namete, nisu uspeli da prođu. Na rafovima svih prodavnica širom Kosova, srpski proizvodi čine i do 80 odsto asortimana. Otkako je na administrativnim prelazima spuštena rampa za robu iz centralne Srbije, mleko je poskupelo 15 dinara za litar, a zejtin 25 do 30 dinara.

Kako kosovskim pekarima čak 90 odsto pšenice stiže iz Vojvodine, poskupeo je hleb širom Kosova. Za veknu se sada traži barem 50 centi. U sredinama na jugu KiM, situacija sa snabdevanjem je još alarmnatnija, jer srpske prodavnice ne rade. Tako su u Klokotu, na primer, zatvorene sve srpske trgovine, jer vlasnici ne žele da čekaju da im inspektori oduzmu robu.

Ministar trgovine Rasim LJajić kaže da je isporuka robe na Kosovo praktično zaustavljena:

- Izuzetak su sporadične isporuke robe koja nije pod prištinskim "sankcijama". To su međunarodni brendovi koji se proizvode u Srbiji. Međutim, i plasman njihove robe je doveden u pitanje jer Priština traži da im na deklaracijama piše "distributer za Republiku Kosovo". U južnom delu Kosova, inspekcija kontroliše deklaracije na proizvodima, a ako na njima nema oznake "Republika Kosovo", roba se skida sa rafova. Kampanja koja se vodi na Kosovu, protiv proizvoda iz Srbije, ostaviće dugoročne posledice na trgovinu između centralne Srbije i Kosova, čak i kada se ove besmislene takse ukinu.

I prvi čovek Privredne komore Srbije Marko Čadež smatra da ovo šteti ne samo našoj ekonomiji, već i ekonomiji Kosova i čitavog regiona:

Iz PKS su u petak upozorili i da su mere Prištine stvorile pogodno tle za manipulacije:

- Otvara se prostor za sivu ekonomiju, krijumčarenje i šverc.

Nemačko-srpska privredna komora (AHK Srbija) saglasna je sa stavom visoke predstavnice EU Federike Mogerini i osuđuje očigledno kršenje CEFTA sporazuma, izazvano odlukom privremene vlade Kosova o povećanju takse.

Štrahe: Bezobrazluk prve klase

Austrijski kancelar Sebastijan Kurc izrazio je žaljenje zbog odluke vlade tzv. Kosova da poveća porez za 100 odsto na robu iz Srbije i BiH. On je na "Tviteru" napisao da regionalna saradnja na Zapadnom Balkanu i sporazum CEFTA koriste čitavom regionu.

Još oštriji bio je vicekancelar Hajnc-Kristijan Štrahe, koji je kritikovao javno paljenje srpske robe. Štrahe je saopštio da je u razgovoru sa predstavnicima kosovskih vlasti pre nekoliko dana u Beču zatražio da tu odluku povuku:

- To što je sada carina povećana za 100 odsto je bezobrazluk prve klase i sasvim sigurno ne vodi ka normalizaciji odnosa. Kosovo mora poštovati CEFTA sporazum.

I Vlada Albanije izjasnila se u petak protiv odluke privremenih prištinskih vlasti da poveća takse.

Zabrana za “Jafu”

Kompanija "Jafa Crvenka", kao domaći proizvođač i deo "Kapa star grupe", u potpunosti deli sudbinu srpskih kompanija koje su pogođene ovom merom. Nije tačna informacija da je naša kompanija oslobođena plaćanja 100 odsto viših taksi koje je Priština uvela - prenela je u petak ova kompanija povodom spiska od nekoliko proizvođača za koje ne važe "sankcije" Prištine.

Za proizvode kompanija "Koka-Kola HBC", "Tuborg", "Gemalto", "Dukat", "Raul", Henkel", "Fluidi", "Gorenje", "Megle", nema velikih carinskih opterećenja.

Rampa za novine sa taksama

Ni u petak na KiM nije bilo srpske štampe. Zvezdan Mihajlović iz firme "KiM Beokolp" kaže da kosovski carinici na administrativnom prelazu Jarinje nisu dozvolili prolazak dnevnih novina zbog navodno neregularne dokumentacije.

Mihajlović kaže da su prethodne noći, oko tri sata, distributeri bili na prelazu Jarinje sa potrebnom dokumentacijom i fakturama sa rabatom i da su carinici tražili da plate taksu od 100 odsto na kompletan iznos štampe:

- Pristali smo da platimo, ali su onda kao izgovor da nas ne puste našli da je adresa na kojoj je registrovana firma Severna Mitrovica, a da, kako tvrde, po uredbi Vlade Kosova firma mora da se vodi na "Republiku Kosovo".

Pročitajte OVDE o albanskim specijalcima na Kosovu o kojima se malo zna.

Izvor: Večernje novosti

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Visoke takse nametnute Srbiji obiće se o glavu ljudima i albanskim političarima na Kosovu

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA