Najnovije

UŽAS! ZDRAVO I PRAVO DETE, A ONDA ODJEDNOM SMRT! Kakva je to nevidljiva sila koja odnosi živote mališana u Srbiji?!

Sindrom iznenadne smrti kod dece (SIDS), teško objašnjivi uzrok gubitka mališana, kada je naizgled sve u redu, ponovo je glavna tema u srpskom društvu, nakon što je Danica B. (1) samo brzom reakcijom vaspitačica i lekara vraćena u život putem reanimacije. Devojčica je i dalje u teškom stanju.

Porodilište (Foto: Jutjub)

Da li je SIDS uzrok zbog koga je dete nepomično zaspalo u krevetu, te vaspitačice nisu mogle da je probude, nije još potvrđeno i u pitanju su samo prve pretpostavke. Kako je moguće da zdrava deca samo zaspe, srce im stane i ona prestanu da dišu? Postoji li nešto što roditelji mogu da urade da predvide ovu situaciju, pitanja su koja javnost postavlja.

- Iskreno, teško. Jedino što eventualno može da pomogne je da se obrati posebna pažnja još na rođenju deteta. Ukoliko se na tim prvim analizama pokaže da dete ima izvesne probleme sa disanjem, srcem ili cirkulacijom, onda pedijatar može da naloži intenzivnije praćenje. Veću pažnju tada mogu da obrate i roditelji na to kako dete diše, kako se ponaša i uzima hranu. Pedijatar za to vreme vodi računa o srčanim i plućnim funkcijama i, ako primeti promene, reaguje na prve znake. Pažljivije posmatranje je jedino što može da se učini - kaže pedijatar dr Dejan Jonev.

Dok medicina ne nađe nove odgovore, stručnjaci su saglasni da osim praćenja, nema druge prevencije.

Sindrom iznenadne smrti, koji se javlja i kod odojčadi, i kod dece starije od 12 meseci, još je nepoznanica za modernu medicinu. Kada dete umre od ovoga, kompletna autopsija, pretrage mesta smrti i analiza istorije bolesti lekarima obično ne pruže nikakvo objašnjenje gubitka mališana, koji je pre nego što je umro bio potpuno zdrav. Po analizama NORD-a, SIDS se ne može ni sprečiti, ni predvideti u ovom trenu.

Analizirajući smrt 445 dece, koji su u SAD-u umrli tokom 2016. godine, došlo se do podataka da su skoro sva ta deca spavala pre nego što su prestala da reaguju. NJih 90 odsto je bilo rođeno u punom terminu i razvoj im se smatrao normalnim. Oko 60 odsto bilo je staro između 12 meseci i 4 godine, ali sindrom iznenadne smrti može da pogodi i stariju decu - skoro četvrtina bili su tinejdžeri. Svaka etnička grupa bila je jednako zastupljena na ovoj tragičnoj listi.

Deca su uglavnom bila zdrava pre smrti ili patila od inače neopasnih stvari kao što je prehlada. Tek nekoliko dece je ranije imalo febrilne napade ili porodičnu istoriju tih napada.

Uzrok iznenadne smrti je po definiciji nepoznat, ali po nekim istraživanjima neotkriveni problemi srca, izazvani genetskim abnormalnostima, infekcijom ili neurološkim stanjem, koji mogu da utiču na srčani ritam, nešto su što treba imati u vidu. Takođe se sumnja da i febrilni napadi u tome mogu da igraju određenu ulogu, ali ništa od ovoga nije sasvim sigurno.

Iznenadnu smrt dece je nemoguće predvideti ili smanjiti rizik od nje. Ovaj sindrom je istovremeno veoma redak.

Pogledajte OVDE tajnu Arkanovih i Mirinih slika.

Izvor: Telegraf

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

U toku je epidemija dijabetesa u Srbiji. Broj obolele dece konstantno raste.

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA