Najnovije

ZAPADU NIJE DOBRO: Ruska plutajuća nuklearka prva takve vrste u svetu!

Početkom ove godine ruska državna ekspertska kuća „Glavgosekspertiza“ odobrila je izgradnju prve plutajuće nuklearke na Čukotki. Puštanje u rad nuklearne elektrane je planirano za kraj 2019. godine, a ono što je čini posebnom je i činjenica da će to biti najsevernije takvo postrojenje na svetu.

Nuklearna elektrana (Foto: pixabay.com)

Sputnjik je želo da sazna detalje u vezi sa ovim jedinstvenim poduhvatom i tim povodom se obratio Mihailu Evgenijevu, rukovodiocu projekta eksperimentalno-energetskog bloka.
„Ovo je prvi projekat mobilnih energetskih blokova kakvih sada nema u svetu. Rusija završava radove na glavnom plutajućem energetskom bloku „Akademik Lomonosov“. Projekat ima maksimalnu snagu više od 70 MVt. Grad Pevek je izabran  kao mesto gde će biti bazirana buduća plutajuća nuklearka, koja bi trebalo da zameni postojeću Bilibinsku nuklearnu elektranu“, objašnjava ruski stručnjak.
Povodom ruskih planova da izgradi i pusti u rad prvu plutajuću i najseverniju nuklearnu elektranu, Evgenijeva smo zamolili da detaljnije objasni koncepciju ovog projekta.
„Plutajuće nuklearke su izvori energije budućnosti. Interesantne su još i po tome što su idealne za teško pristupačne i udaljene regione, a gde je energija neophodna za jedan ograničeni period, na primer za radove na izgradnji nekog trećeg objekta. Nakon što izgradnja bude gotova i time se iscrpi potreba za dodatnim izvorom energije, plutajući energetski blok može se premestiti na drugu lokaciju“, ističe naš sagovornik.
Evgenijev dodaje da je Rusija jedina zemlja koja ima flotu ledolomaca na nuklearni pogon i stoga poseduje referentne tehnologije, kao i neophodno iskustvo korišćenja mobilnih reaktora, ali i sve ono što je neophodno kako bi ceo proces bio maksimalno bezbedan po okolinu i ljudstvo.
„Ploveći energetski blokovi moći će da se primenjuju u regionima koji su veoma udaljeni od već postojećih mreža za snabdevanje energijom, a moći će i da vrše procese ’kogeneracije‘, to jest da na primer desalinizuju morsku vodu“, objašnjava naš sagovornik.
Imajući u vidu da se radi o mobilnim izvorima energije, ove nuklearke bi bile idealne u rudarstvu, odnosno u slučajevima gde se ruda vadi blizu ili na samoj obali kao što je to slučaj u Indoneziji, Vijetnamu, Južnoafričkoj Republici, Gani, Meksiku, Brazilu, Peruu, Čileu itd.
Važno je pomenuti da državna korporacija „Rosatom“ može da ponudi različita komercijalna rešenja za države koje već imaju razvijenu nuklearnu infrastrukturu, ali i za „početnike“ kojima je na prvom mestu važno da dobiju električnu energiju po što nižim cenama.
„Plutajući nuklearni energetski blokovi mogu se lako adaptirati za upotrebu u različitim klimatskim uslovima, za hladnu klimu krajnjeg severa ili vrele tropske uslove, a da pri tome ceo proces ostane i dalje maksimalno bezbedan. Ovo je posebno važno za one predele koji su skloni zemljotresima i opasnosti da potom dođe do cunamija“, ističe Evgenijev.
Recimo i da je snagu plutajućih nuklearki takođe moguće prilagoditi svim potrebama kupca. Drugim rečima, svaki potencijalni kupac, odnosno budući korisnik, može dobiti ono što mu je potrebno u skladu sa jedinstvenim referentnim tehničkim predispozicijama.
Kako su srpski policajci likvidirali američku DEA iako su bili na istom zadatku pogledajte OVDE.
Izvor: rs.sputniknews.com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

Bonus video

Pogledajte neka od nuklearnih oružja Rusije
PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA