Najnovije

Rusija pretekla Ameriku novim hipersoničnim projektilom (VIDEO)

„Kindžal“, „avangard“ i „sarmat“ su novi dragulji u arsenalu ruskog raketnog oružja. Među njima se izdvaja „avangard“ kao najmisteriozniji i najoriginalniji projekat.

Lazanski (Foto: Jutjub)

Kakav će biti vojni aspekt samita Tramp—Putin? Amerika je pod Trampom dobila najveći vojni budžet u istoriji, ali je Rusija uvela ili uvodi u naoružanje najmodernije raketne sisteme, koje trenutno nema niti će bar u narednih deset godina imati ijedna druga država u svetu: „kindžal“, „avangard“, „sarmat“… O tome je u emisiji „Na nišanu Lazanskog“ govorio profesor beogradskog Mašinskog fakulteta Momčilo Milinović.

Samit ruskog predsednika Vladimira Putina i američkog predsednika Donalda Trampa, najavljen ze 16. juli u finskoj prestonici Helsinkiju, a ruski predsednik je, u razgovoru sa visokim armijskim oficirima, najavio uvođenje sistema „avangard“ u naoružanje iduće godine.

Sistem „kindžal“ je već u upotrebi u Južnom vojnom okrugu i testiran na avionima tipa MiG-31, ali je najavljeno da će ga nositi Tu-22. Milinović kaže da „migovi“ ne mogu da nose „kindžal“ i da će ovaj sistem, kao deo strateškog naoružanja, po početku serijske proizvodnje biti integrisan u taj korpus. Sistem „avangard“ je, prema Milinovićevim rečima, najlepši poklon ruskih inženjera i ruskih akademika ruskoj državi. 

„To je pravi poklon. ’Kindžali‘ su divni, to je napredak u vazduhoplovstvu, ali ’avangard‘ je napredak u svemu. Napredak i u raketnoj tehnici i u kosmičkoj tehnici i u vazduhoplovstvu. To je raketa koja leti takvom brzinom… Tu se postavljaju dva velika pitanja — šta je koncept njenog projektovanja? Ona je upravljiva — prvo, nema motor, drugo, dobija hipersoničnu brzinu odmah nakon lansiranja, na maloj visini.

„Kakva je to ’ludačka‘, prelepa raketa“, kaže Milinović. „Avangard“ na 150. kilometru izbacuje projektile koji lete mnogo većom brzinom od brzine zvuka, što, prema Milinovićevim rečima, znači da se na njoj nalazi još jedan lanser koji projektilima daje dodatno ubrzanje. Postavlja se pitanje kakva je oplata bojeve glave koja pri takvoj brzini može da izdrži da ne dođe do ispaljenja atomske bombe. Milinović kaže da je baš u tome suština. „Izgleda da uopšte neće da stave atomsku bombu, pošto je sudar „avangarda“ sa ciljem ekvivalent tri kilotone.

To znači da je kinetički udar strašan. Suštinsko pitanje je koji je materijal korišćen. Najverovatnije cirkonijum, da bude što lakša, a da bude što teža i što otpornija najverovatnije volfram ili vanadijum“, kaže Milinović. 

Pošto se radi o teškim metalima, topljivim samo na jako visokim temperaturama, pitanje je kako se ti metali integrišu i kako se od njih dobijaju precizno izrađene bojeve glave. To je polje, kaže Milinović, gde je Rusija zasad pobedila Ameriku u visokim tehnologijama.

Međutim, trka još uvek traje, dodaje. „SAD imaju sve to, ali nisu integrisali u borbeni sistem. Rusi, čim imaju nešto, oblače zelenu uniformu, stavljaju komandanta, on stavlja šapku i kaže — ovo je za vojsku“, navodi Milinović. 

Običan hipersonični projektil ne može da leti u atmosferi, napominje Milinović, pa se postavlja pitanje u čemu leti „avangard“. U trećem agregatnom stanju, plazmi, odgovara.

„Leti u zoni jonosfere takvom brzinom da mu temperatura kontroliše aerodinamiku, a ne gasodinamika sile uzgona i sile otpora. Prema tome, on je u strašnom problemu — s jedne strane ima strašne sile otpora, s druge strane, ima male sile uzgona da bi upravljao, a nema motor, nema upravljanje motorima. Stoga, ne znam kako je to u Rusiji rešeno“, kaže Milinović. 

Amerikanci su eksperimentisali sa hipersoničnim projektilima, ali eksperimenti nisu uspeli i Rusija ih je pretekla. Za razliku od drugih koncepata i projekata koje Rusija razvija, „avangard“ nije plod istraživanja, eksperimenata i proba iz vremena SSSR-a i Borisa Jeljcina, već je nov, autentični projekat ovog vremena, zaključuje Milinović.

Amerika testirala nuklearnu bombu. Više o tome čitajte OVDE.

Izvor: rs.sputniknews. com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA