Трагедија у којој су погинуло осморо људи, пет руских и три турска држављана догодила се у региону Мараш.
До несреће је дошло приликом гашења пожара.
На друштвеним мрежама су већ почели да круже снимци ове авио несреће.
#BREAKING: A Be-200ChS Amphibious aircraft of the #Russia Navy with 20 YELLOW bort number (RF-88450) crashed during a fire-fighting mission in #Turkey. This is the moment when the airplane hit the mountain. Five Russians & three Turkish nationals who were on-board are dead. pic.twitter.com/jV20xGTELX
— Babak Taghvaee - Μπάπακ Τακβαίε - بابک تقوایی (@BabakTaghvaee) August 14, 2021
Бериев Бе-200 алтаир (на руском: Бериев Бе-200) је вишенаменски амфибијски авион који је развила авио комапнија Бериев из Иркутска. Први лет овај авион амфибија обавио је 1998, а јавности је представљен 2003. године. Овај авион првенствено је намењен за гашење пожара, трагање и спасавање, поморско патролирање, превоз терета и путника. Тактичко-техничке могућности авиона Бериев Бе-200 је транспорт 12 тона (12.000 литара воде) које може да изручи на место пожара, а има могућност превоза и до 72 путника.
Rusya'dan kiralanan yangın söndürme uçağı #Kahramanmaraş'ta düştü
— ÇEBİ (@fadimemtr) August 14, 2021
Uçakta pilotlarla birlikte 7 kişi bulunuyordu.
Uçak Rusya'dan kiralanmış Adana yangın söndürme birimine bağlı bir uçaktı. pic.twitter.com/0T1AcWhXdp
Авион Бе-200ЦхС спада у категорију "летећих бродова" и нема конкуренције у свету, јер са једним слетањем на водену површину може да узме 12 тона воде и да са таквим теретом лети брзином од 700 километара на час. Руски опитни пилот Еуген Јурасов за овај авион рекао је да је веома стабилан, лак за управљање и веома удобан што је важно кад су у питању дуги летови. Он је додао да се Бе-200 веома добро понаша у ваздуху, као и на води, што је веома важно код гашења пожара, јер танкови овог авиона се пуне водом док он плута на воденој површини.
Иначе авион Бериев Бе-200ЦхС од 2004 често се у летњој сезони изнајмљује за гашење пожара. Највећи рентијери су Италија (Сицилија), Грчка, Португал, а у Азији Индонезија. Због могућности транспорта и избацивања велике количине воде показали су се као ефикасне платформе за гашење пожара на неприступачним теренима.
Руска амбасада не сматра Кристијана Шмита легитимним високим представником за БиХ, читајте о томе ОВДЕ.
Извор: Курир