Најновије

РУСИ У СРЕДОЗЕМЉУ: Ниче база са бродовима на нуклеарни погон, а биће и...

Руска Државна дума ратификовала је споразум о проширењу базе Ратне морнарице Русије у сиријској луци Тартус. Споразум ће бити на снази 49 година, а њиме је предвиђено да у луци Тартус истовремено може да се налази 11 руских ратних бродова, укључујући и бродове на нуклеарни погон.

Адмирал Кузњецов (Фото: Ria)

Како је рекао заменик руског министра одбране Николај Панков, споразум омогућава ширење територије логистичког центра на 24 хектара, а Русија ће моћи да користи елементе инфраструктуре луке Тартус, укључујући стационарна пристаништа, складишта и претовар робе различите намене.
Договор ће се примењивати од тренутка његовог потписивања, а предвиђена је могућност његовог продужавања на период од 25 година, уколико ниједна од двеју страна не обавести другу страну годину дана унапред о својој жељи да раскине уговор.
Споразум између Русије и Сирије потписан је 18. јануара и, како се истиче, носи одбрамбени карактер и није усмерен против других земаља.
Како објашњавају војни експерти, то значи да је овим споразумом пункту за материјално-техничку подршку у Тартусу фактички подигнут статус у војно-поморску базу.
Подсетимо, пункт за материјално-техничку подршку у Тартусу отворен је 1977. године, а нова база у тој сиријској луци једино је упориште руске Ратне морнарице у Средоземном мору и уопште у иностранству.
Донедавно се „база“ у Тартусу састојала од једног пловећег понтона за основни ремонт бродова, а према новом споразуму, Русија ће моћи на том месту да сагради комплетну базу и да истовремено размести 11 бродова.
Очекује се да ће у наредне две-три године ту бити изграђена значајна војна инфраструктура: пристаништа, касарне, штаб, складишта муниције. Број војника ће се, сматрају експерти, одређивати у зависности од потреба и броја бродова који буду размештени у Тартусу.
Особље базе, чланови посаде и сâм пункт, према споразуму, уживаће одређене повластице и имаће пуни имунитет у односу на сиријску јурисдикцију.
Осим тога, Русија добија и могућност да изван пункта размешта привремене мобилне јединице за заштиту и одбрану луке Тартус.
Русија ће базу у Тартусу штитити из ваздуха и с мора, а Сирија с копна. Руски експерти наводе да ће небо изнад базе штитити ракетни системи С-300, а са мора обалски ракетни системи „Бастион“. Та база, како кажу, има задатак да обезбеди стално присуство Русије у Средоземном мору и да блокира све претње које носе међународни тероризам и дејства НАТО-а на јужном крилу.
„Бродови руске Ратне морнарице стационирани су у Средоземном мору и њима је потребна сигурна заштита. Ова база ће омогућити Русији да има добро заштићену и ефикасну групу бродова и подморница. А пошто су скоро сви руски бродови и подморнице наоружани крстарећим ракетама ’Калибар‘, то значи да смо спремни за било какву претњу из правца Северне Африке, Блиског истока или јужног крила НАТО-а. Од ваздушних претњи базу у Тартусу штите системи С-300, а сада је неопходно инсталирати противбродске ракетне системе попут ’Бала‘ или ’Бастиона‘, како бисмо обезбедили заштиту базе и са мора", каже члан цивилног савета при Министарству одбране Русије, пуковник у пензији Игор Коротченко.
Експерти истичу да је стварање руске базе од огромног значаја, пре свега за саму Сирију. Војно-поморска база у Тартусу и ваздушна база Хмејмим јесу гаранти безбедности, мира и стабилности тој земљи, али и целом региону, који је прилично трусно подручје.
„Русија ствара војну базу у иностранству, што захтева модернизацију инфраструктуре, логистичку и технолошку подршку. Политички, то је важан сигнал о Русији у Сирији на дуже стазе, а Русија намерава да војно буде присутна у Средоземном мору. То је важно и за подстицање мировног процеса у Сирији и за формирање нове сиријске државе. Сједињене Државе и њихови савезници реаговаће на ово веома бурно, али у пракси не могу ништа да учине, тако да ће само протестовати и пропагирати против руске базе. Друга ствар је што базе саме по себи нису довољне — то значи да морамо ојачати политичко и економско присуство у Сирији, што ће, наравно, изазвати незадовољство Вашингтона“, рекао је политиколог Дмитриј Јевстафјев.
Бивши начелник Генералштаба руске морнарице адмирал Виктор Кравченко овог месеца је изјавио да је модернизација луке у пуном јеку, а да ће у блиској будућности бродови свих класа почети да стижу у Тартус — од миноловаца до нуклеарних крстарица.
Осим тога, у руском Парламенту се чуо још један нови предлог — шеф комитета Државне думе за одбрану Владимир Шаманов предложио је и да се у Сирији направе базе за одмор руских војника који се налазе у Хмејмиму и Тартусу, као и чланова њихових породица.
Прочитајте ОВДЕ зашто Марија Захарова оптужује Вашингтон као саучесника за Донбас?
Извор: rs.sputniknews.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Систем "Бал"...
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА