Најновије

КУРЦ И ШТРАХЕ ЗАЈЕДНО ПРОТИВ МИГРАНАТА: Не дамо да нам угрозе суверенитет – миграције нису људско право!

На седници аустријске владе одржаној данас донета је одлука о повлачењу те земље из глобалног споразума УН о мигрантима.

Курц и Штрахе (Фото: Јутјуб)

Аустрија тиме следи пример САД и Мађарске.

Званични Беч неће потписати овај документ због суштинских неслагања и неће упутити званичног представника на конференцију у Маракеш, чије је одржавање предвиђено у децембру.

У Бечу сматрају Споразум неодговарајућим за регулисање мигрантског питања, страхују за губитак суверенитета у мигрантској политици и „брисање” разлике између легалне и илегалне миграције.

Посебно влада заступа став да тај пакт не уважава људска права.

Аустрија ће и на гласању у Генералној скупштини септембра идуће године, како је најављено бити уздржана и предаће изјаву УН, којом ће тражити да се забележи став њене владе, преноси Танјуг.

Иступањем из споразума УН, према речима канцелара Себастијана Курца и вицеканцелара Хајнц-Кристијана Штрахеа Аустрија жели да сачува национални суверенитет.

„Нама је важно да не улазимо у међународно-правне обавезе за Аустрију, и због тога смо одлучили да нећемо приступити споразуму”, рекао је Курц.

Он је указао да постоје поједине тачке које Беч посматра критички и у њима види опасност по национални суверенитет.

„Поједини садржаји су дијаметрално супростављени нашој позицији, а и владином програму”, рекао је Штрахе истичући да одлука владе има за циљ да штити суверенитет земље.

Поред појединих позитивних тачака постоји низ негативних аспеката, оценила је влада.

Курц је навео као пример предлог да се ограничи деловање безбедносних снага приликом протеривања, као једну од бројних негативних тачака, која води ка мешању илегалне и легалне миграције.

„То одбијамо”, поручио је он истичући да је неопходно правити јасну разлику између радне миграције и потраге за заштитом.

„Миграција није и не сме постати људско право”, подвукао је Штрахе истичући да због тога мора да се прави разлика између легалне и илегалне миграције.

Он је додао да не може бити да се на основу климе и сиромаштва добија право на миграцију, јер би то изазвало развој у свету који се ни не може замислити у реалној политици.

Курц је казао да не очекује негативне последице по углед Аустрије, указујући да често на нивоу ЕУ постоје случајеви да земље одређене иницијативе подржавају, а друге не.

„Као министар спољних послова увек сам се залагао против нуклеарне енергије и нуклеарног наоружања. То су многе земље подржавале, али поједине, нажалост, не. Постоје многе теме на међународном нивоу око којих се не слажу све државе. То није ништа посебно. Сматрам искреним путем, ако не улазимо у неке обавезе које не можемо испуњавати. Било би погрешно у потпуности подржати споразум. Ми никога не спречавамо да потпише тај документ ако жели. Ми ћемо се уздржати”, рекао је он.

Курц сматра да ће и неке друге државе одбити да прихвате овај споразум, као и да ће постојати многе државе које ће приступити споразуму, али неће испоштовати овај документ.

Прочитајте ОВДЕ за чијим примером се повела Аустрија и зашто.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Мигранти се покушали пробити преко граничног прелаза Маљевац!

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА