Најновије

ДАЧИЋ ОДБРУСИО: Ако су нормални напади на Србе, укините Унмик! (ВИДЕО)

Прогласити тему Косова и Метохије "мање важном" у време када интензивно покушавамо да пронађемо трајно и одрживо решење, уз велику подршку важних актера међународне заједнице, у најмању руку је контрапродуктивно. Ова тема треба да остане високо на агенди Савета безбедности.

Ивица Дачић (Фото: Министарство спољњих послова Србије)

Износећи овај став на седници Савета безбедности, шеф дипломатије Ивица Дачић је захвалио Кини која је уврстила тему КиМ на дневни ред Савета безбедности и изразио незадовољство због одлуке Велике Британије која у августу, као тада председавајућа, није уврстила у програм рада СБ ову тачку уз објашњење да је ситуација "мирна".

Србија је заинтересована за постизање компромиса за питање КиМ, указао је министар, апелујући на све чланице СБ да се искористе околности и покуша да се направи искорак:

- Одговор на питање да ли су нам потребни састанци СБ и Унмик биће дато оног тренутка кад пронађемо обострано прихватљиво решење. До тада нам остаје Резолуција 1244 коју је ово цењено тело донело и коју смо сви дужни да поштујемо.

Он је навео да се од последње седнице СБ УН посвећене ситуацији на Космету суштински ништа позитивно није догодило:

- Заједница српских општина није формирана већ више од 2.000 дана, нису створени услови за повратак 200.000 интерно расељених, није почео са радом Специјални суд и скоро годину од убиства Оливера Ивановића није пронађен починилац овог гнусног злочина.

У истом периоду, како је рекао, било је грубог кршења Резолуције СБ, нових провокација и инцидената, и издвојио је неке: усвајање закона у Приштини који омогућавају трансформацију "КБС" у оружане снаге, уз потпуно игнорисање интереса и ставова српске заједнице на КиМ, онемогућавање председнику Србије Александру Вучићу да током посете КиМ у септембру посети место Бање у српској енклави, упад специјалних полицијских снага на језеро Газиводе, као "најдрастичнији пример провокације", како би омогућили посету Хашима Тачија, низ напада на Србе и њихову имовину...

- Нејасно је како неко овакву ситуацију може да окарактерише као стабилну. Или можда "стабилна ситуација" подразумева да су напади на Србе допуштени и сасвим нормална ствар, да их је било, да ће их бити, те да је то нешто што не захтева пажњу и реаговање - рекао је Дачић.

Оцени о стабилној ситуацији свакако не доприноси ни број бораца са Косова у редовима терориста у вези са чим забринутост у свом извештају износи и генерални секретар. Оно што посебно представља аларм за узбуну је да је једна од ових група планирала терористички напад у већински српским заједницама, па и против Кфора.

Министар се осврнуо на писмо које је одлазећа амбасадорка САД Ники Хејли упутила генералном секретару УН, захтевајући да иницира стратешки преглед Унмика којим би се започела излазна стратегија мисије и упитао шта је генерални секретар одговорио.

- Више пута се на овим седницама чуло да Унмик више није потребан, уз аргументе да је тзв. Косово изградило демократске институције. Постављам питање свима који ове аргументе износе: да ли је по вама прихватљиво да демократске институције не примењују преузете обавезе, да ли демократију представља бацање сузаваца у парламенту, да ли је владавина права то што Приштина често помилује осуђене злочинце за најозбиљнија кривична дела попут припадника "Дреничке групе"... Готово сви за овим столом подржавају међународно присуство у БиХ, где безбедност грађана није угрожена. Како је онда тамо потребно међународно присуство, а на КиМ није?! - упитао је Дачић.

Он је рекао да многе државе преиспитују своју одлуку о признавању једнострано проглашене независности Косова и да би ускоро број држава које су је признале могао да се спусти испод половине чланица УН.

Дачић се састао са Гутерешом

Министар спољних послова Ивица Дачић састао се данас у Њујорку са генералним секретаром Уједињенин нација Антониом Гутерешом.

Дачић и Гутереш састали су се после седнице Савета безбедности УН о Косову, која је одржана после шест месеци.

На почетку седнице Дачић је поручио да је конфликт на Косову далеко иза нас, али да смо далеко од стабилне и безбедне ситуације и зато Косово треба и даље да буде високо на агенди Савета безбедности.

Неистине о жртвама сексуалног насиља

Подаци из Извештаја генералног секретара о КиМ, који се позивају на Комисију за верификацију и признавање статуса жртава сексуалног насиља на КиМ, говоре да је од 782 пријаве 137 прихваћено. То указује да представници Приштине годинама износе неистине, позивајући се притом на Светску здравствену организацију која ове податке не поседује - рекао је Дачић, подсетивши да се на састанцима у СБ више пута чуло за "20.000 жртава сексуалног насиља". Упркос томе, представница Приштине Вљора Читаку која се обратила непосредно после Дачића поновила је ову спорну бројку.

Дачић: Још нема договора да ли ће бити редовних седница сабета безбедности о Косову

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је вечерас у Њујорку да још нема договора да ли ће бити редовних седница Савета безбедбности о Косову.

"Ми желимо да буде постигнут договор о динамици (седница), али ако не буде постигнут, онда ће (заказивање) зависити од тога ко је председавајући у том месецу", рекао је Дачић за РТС после расправе о Косову у Савету безбедности УН.

Он је казао да постоји "мала разлика" у односу на раније седнице, јер сада "неке велике силе позивају на флексибилност свих страна у дијалогу, што раније није био случај, већ се очекивало да Србија само треба да призна Косово".

Прочитајте ОВДЕ каква је то велика афера откривена и шта је то украдено из Министарства одбране.

Извор: Танјуг/Novosti. online

Бонус видео

 

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА