Најновије

АМЕРИКАНЦИ ОПТУЖУЈУ: Босна штити терористе

У свом редовном, годишњем извештају за 2017. Стејт департмента, Србија је похваљена као држава у којој је дошло до највише позитивних помака, док је БиХ оцењена као најпроблематичнија када је реч о борби против глобалног тероризма.

"Босна штити терористе" (фото: Правда)

Као кључни проблем у Босни, амерички аналитичари указују да већу ефикасност "подривају међуагенцијски и лични сукоби, док екстремистичка идеологија и регионалне националне екстремистичке групе остају потенцијални извор тероризма".

Стручњак из области безбедности Џевад Галијашевић оцењује за "Вести" да је Стејт департмент навео све важне проблеме на које он већ годинама уназад указује.

- Ово је један од до сада најснажнијих шамара властима у Сарајеву од стране Америке и једино је недостајало да отворено кажу: "Људи, код вас је потпуни распад система" - истиче Галијашевић и подсећа да н један досадашњи извештај америчке владе није био оволико оштар у оцени ситуације у БиХ.

- И у праву су. Службе које би требало да се баве обавештајним радом су не само несинхронизоване, већ је добар део њих у свађи. СИПА - агенција која се директно бави борбом против тероризма има укупно 25 људи, а сваки покушај да јој се појачају капацитети се одбија.

Проблем ствара и лоша законска регулатива, али и ту су сви покушаји да се нешто промени на крају одбијани. Тако је и могуће да Америка већ две године потражује држављанина БиХ осумњиченог за терористичке нападе, али и да већ две године безуспешно траје истрага о четири случаја прања новца у циљу финансирања терористичких организација.

Министарство безбедности и Тужилаштво БиХ уместо да сарађују, они су у свађи и то на персоналним нивоима због чега трпе обе институције.

- Чуди ме да Стејт департмент поглавље о БиХ није завршио закључком: "Ви сте заправо главна претња по регион и свет" - закључује Галијашевић.

За разлику од Босне, Стејт департмент за активности Србије има само речи хвале, наводећи да је званичан Београд предузео све потребне кораке да побољша своју способност у борби против тероризма.

За професора на Факултету безбедности Зорана Драгишића извештаји Стејт департмента су по правилу објективни:

- Овај последњи показује да је Србија заиста лидер у региону и када је реч о борби против међународног тероризма, али и сарадњи са безбедносним службама у региону - наглашава Драгишић.

На констатацију Стејт департмента да и даље постоји ризик од прања новца зарад финансирања међународног тероризма, овај стручњак одговара да је геостратешки положај Србије такав да ће то увек бити објективна опасност, али активности надлежних служби показале су да наша земља има и начина и капацитета да то спречи.

Косово - расадник џихадиста

У извештају Стејт департмента посвећеном Косову, наводи се да је прошле године 403 особе отпутовало у Сирију и Ирак како би се борили у редовима ИД или Ал Нусра фронта, те да их је 74 погинуло. Наводи се да се 133 радикалних исламиста са Косова вратило, док је 196 и даље у конфликтним зонама.
Драгишић истиче да је толики број "ратника" последица безбедносне ситуације у јужној српској покрајини.
- Показује се да власти у Приштини немају капацитета и да су фактички неспособни да ситуацију држе под контролом - оцењује овај стручњак.

Македонија на прекретници

Зоран Драгишић истиче да ће се предстојећим референдумом одредити и даља судбина Македоније.
- Албански фактор се помирио са чињеницом да оног тренутка када Македонија постане чланица НАТО нестају и било какве територијалне претензије. Али очекујем да ће се са стабилизацијом ситуације у овој земљи то одразити и на цео Балкан - закључује Драгишић.

ОВДЕ погледајте како Вучић опет лаже.

Извор: vesti-online. com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Деца из БиХ у раљама ИД

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА