Гадафија је помахнитала руља заробила и после свирепог мучења ликвидирала у околини родног града Сирта.
Наиме тог кобног дана Гадафије је са колоном пик апова и теренеца кренуо из Сирта према унутрашњости земље али су британски и француски обавештајци који су трагали за либијским вођом уочили конвој и у помоћ позвали француске ловце типа "мираж 2000" који су патролирали небом Либије у оквиру НАТО мисије.
Три миража извршили су напад на Гадафијеву колону која је била буквално збрисана. Побуњеничка руља која је заузела Сирт ликвидирала је све преживеле и рањене из те колоне, а Гадафи је ухваћен рањен док се скривао у бетонској цеви испод пута.
Руља која га је извукла рањеног га је претукла и брутално силовала а затим убила.
Хјуман рајтс воч у свом извештају на 50 страница под називом „Смрт диктатора: Крвава освета у Сирту“ који је објављен 2012 детаљно је описано како је 20. октобра 2011. Гадафи преживљавао последње сате живота. Извештај је заснован на сведочењу очевидаца и фотографијама које су снимљене мобилним телефоном у тренутку када су побуњеници ухватили тадашњег диктатора и сурово га тукли и малтретирали. Извештај је показао да је Гадафи умро од последица пробадања бајонетом у задњицу и стравичног злостављања, због чега је тешко искрварио. Према том извештају, бивши диктатор је вероватно већ био мртав када је један од побуњеника испалио метак у његово чело.
Документом је откривено и да је лекар који је извршио обдукцију тела Гадафија био под великим притиском и да је морао да каже да је бивши лидер убијен у пуцњави са побуњеницима и тако прикрије праве узроке његове смрти. Такође, хладнокрвно је смакнуто 66 војника који су штитили Гадафија док је бежао из Сирта у конвоју од 50 аутомобила. Тада их је бомбардовао НАТО и напали су их побуњеници, након чега је Гадафи ухваћен, а 66 од укупно 250 војника сурово је мучено и убијено у хотелу „Махари“, док су остали превезени у град Мисрати и тамо хладнокрвно смакнути.
Интересантно је и да је тком хватања Гадафија нестао и његов златни пиштољ коме се губи сваки траг и за којим се и данас трага.
После потврде да је Гадафи убијен и приказан како мртав лежи неколицина сада већ бивших лидера ЕУ и саветника могла је да одахне и мирно заспи. Прича о милионским износима за изборе и финамсирању дугова пала је у заборав.
Либија је потонула у хаос са две владе које се и даље боре за превласт и контролу богатих нафтоносних поља.
Живот после Гадафија
После смрти Гадафија стање у данашњој Либији се може описати само једном речју ” Хаос”. Земљом и даље влада безакоње, насиље, трговина робљем, пребацивање миграната у Европу. У земљи законе доносе два парламента, две владе, гомила милиција које се повремено за превласт боре међусобно, али и са властима у Триполију и Бенгазију. Земљом царује осам најважнијих група које контролишу власт, а то су Регуларна либијска армија која припада влади у Торбуку, Либијска национална армија основана 2014, паравојна сепцијална једница Ал Саика, Револуционарна биргада Ал Синтанија, Бригада Мисрата, Либијски одбрамбени штит, Ансар ал Шарија- Либијски огранак Ал Каиде који су 2012 брутално убили америчког амбасадора у Бенгазију, Мученици 17. фебруара и Исламска држава.

Прочитајте ОВДЕ чиме су то Турци згрозили свет.
Извор: Ало