Најновије

ДАЧИЋ: Једна од најпозитивнијих седница СБ УН за Србију

У овој години ће бити одржане три седнице СБ УН о извештају о стању на Косову и Метохији, изјавио је потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић.

Дачић (Фото: mfa.gov.rs)

Дачић је у изјави за Танјуг, након седнице Савета безбедности УН на којој се расправљало о КиМ, рекао да ће 2020. о ситуацији на тој територији бити посвећене две седнице.

Министар спољних послова је оценио да је јучерашња седница СБ УН била једна од најпозитивнијих за Србију, будући да су све чланице Савета безбедности једногласно осудиле таксе од 100 одсто које је Приштина увела на робу из Србије и Босне и Херцеговине, и позвале на моментално укидање те мере.

Дачић је рекао да га посебно радује то што се такве речи нису чуле само од представника Русије, Кине, Индонезије, Екваторијалне Гвинеје и Јужноафричке Републике које нису признале Косово и Метохију, већ и од свих других чланица, као што су, на пример, САД које су, такође, позвале на моментално укидање таксе, Немачке која је рекла да је то апсолутно супротно европским вредностима, а у осуди такси су, казао је, изузетно оштре биле и Белгија, Пољска, Обала Слоноваче.

"Мислим да је ово било потпуно оправдано наше залагање за одржавање овакве седнице и мислим да је веома важно што смо постигли једногласно договор свих чланица СБ УН да се више не поставља питање динамике у којима ће бити одржаване седнице, јер то на крају крајева и није зависило од Србије. Није Србија одредила те термине да се седнице одржавају на три месеца, него је генерални секретар подносио извештај на три месеца", рекао је Дачић.

Министар спољних послова је објаснио да, имајући у виду да неке западне земље не желе тему Косова на седници СБ УН, претила је опасност да ова седница уопште не буде одржана и да се уведе принцип процедуралног гласања где нема права да се стави вето и где је за одржање седнице потребно девет гласова "за".

"Тиме су се стицали услови да тема Косова и Метохије више никад и не буде на седници СБ УН", рекао је Дачић.

У жељи да се предупреди такав развој ситуације и у жељи да се тема о КиМ задржи на агенди СБ, прецизирао је Дачић, договорили се смо да ове године буду три седнице посвећене извештају генералног секретара односно ситуацији на КиМ, са могућношћу сазивања ванредних заседања било због позитивних или негативних догађаја.

"Такође је договорено да у следећој години та динамика буде два пута годишње, а од следеће године ако дође до позитивног развоја ситуације да се та динамика постепено смањује", изјавио је Дачић.

Како је додао, за Србију је најбитније да се та тема налази на дневном реду.

"У наредне две године имаћемо пет седница, три у овој години и две у следећој", рекао је министар спољних послова.

Дачић је захвалио Екваторијалној Гвинеји која се, како је рекао, понашала принципијелно, иако је реч о малој земљи која је овог месеца председавајући Савета безбедности.

"Желим да поручим свима у Србији да у њој имамо великог пријатеља", изјавио је министар спољних послова.

Један детаљ са седнице СБ УН направио јасну разлику између Београда и Приштине! Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА