Најновије

Хаг је тактика, а НАТО и Америка су саучесници у злочину (ВИДЕО)

Оставка Рамуша Харадинаја на место косовског премијера, а потом и његово саслушање, долазак новог руског амбасадора у Београд и избор новог премијера Велике Британије теме су o којима се разговарало са адвокатом Гораном Петронијевићем.

Харадинај (Фото: Јутјуб)

Одлазак председника привремених косовских институција Рамуша Харадинаја у Хаг јесте заправо успела тактичка варијанта коју је Вашингтон смислио, изјавио адвокат Петронијевић.

Додао је да је стратегија коју су применили дело америчких демократа, који су убеђени да ће Џо Бајден постати нови председник и да би сада требало да само одуговлаче са решењем косовског питања.

„Греше у два правца. Први је што не треба да потцењују Трампа у трци за други мандат, а други је што не виде да ће се протеком још две године до евентуалног преузимања власти Бајдена променити и геополитичке прилике у свету. Ту не мислим само на војни и политички аспект, већ и на то што ће економски утицај Кине и Русије бити знатно озбиљнији“, рекао је Петронијевић.

Суд без циља

Овај адвокат са дугогодишњим искуством пред Трибуналом у Хагу каже да суд пред којим се Харадинај појавио ради само да би радио, а не да би нешто и урадио.

„Међународна заједница га је основала јер није могла да остане нема на извештај Дика Мартија. Хашки трибунал је многе извештаје против Харадинаја игнорисао, а један део је нестао и активношћу тадашњег српског Министарства правде. Данас, Харадинај може да буде процесуиран само за нове доказе. Уколико буде воље, за њега и за његове сараднике који су деловали од Пећи до Призрена, постоје докази. Ишли су толико далеко да су убијали чак и Албанце, за чију смрт би после оптуживали српске снаге“, објашњава Горан Петронијевић.

Албанија знала, а ћутала

До дана данашњег, како Петронијевић каже, иако је званична Тирана била упозната са злоделима, никада није урадила ниједан увиђај места злочина. Он додаје да су на територији Албаније биле болнице, логори, кампови за обуку тзв. ОВК, она је била логистичка база и место осмишљавања акција против Срба. Када је у питању Рамуш Харадинај и међународна завера трговине органима, ту је било неопходно да се ради веома тајно.

„У тај злочин су умешани и међународни фактори. Албанци нису радили сами, то је био начин да се зараде велике паре које су им биле неопходне за куповину оружја. САД и НАТО су саизвршиоци у свим тим злочинима и зато покушавају да им помогну што више могу. Овим одласком у Хаг, Вашингтон Харадинају додаје 4-5 одсто бирача на будућим парламентарним изборима. Треба им ипак одати признање на чињеници да ма колико имали унутрашње размирице, увек ће се окупити због заједничког циља“, наглашава Петронијевић.

Са ким ће Београд на преговоре

„Тражи се да дамо нешто што никада не можемо да вратимо за нешто што никада нећемо добити“, овако Петронијевић коментарише трампу коју жели међународна заједница. Ми смо испунили све из Бриселског споразума, док Приштина није ништа — нису и неће оформити ЗСО, створили су услове за формирање војске и увели су таксе.

„Они не желе да седну за сто, а главна последица је добијање на времену, што је добро и за нас“.

Подршка Москве Србији

Петронијевић каже да је против стављања хипотека обавеза новом руском амбасадору Александру Боцан-Харченку — он је дипломатски представник велике силе као што је Русија и његове могућности нису онакве какве ми приказујемо кроз глорификацију.

„Његовим постављањем, Москва је показала своју озбиљну заинтересованост за све оно што се дешава на овом простору. Треба подсетити и на речи које је руски председник изговорио нашем: ми ћемо подржати свако решење које вама буде одговарало“, рекао је Петронијевић.

Џонсон пријатељ Срба?

Веома је битно да је нови премијер Велике Британије Борис Џонсон у било каквим добрим односима са неким од наших званичника, каже  саговорник. Ипак, он наглашава да не треба очекивати велике ствари.

„Енглеска спада у најконзервативније земље света када је у питању спољна политика. Она се не мења сваког дана, па чак ни сваке деценије, али одређене ствари би свакако могле да буду боље. Његов долазак на премијерско место је заправо мање зло од могућег“, закључио је Горан Петронијевић.

Зашто и како је створена Албанија прочитајте ОВДЕ.

Извор: rs.sputniknews. com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА