Најновије

"ОРГИЈА ДИСКУСИЈА НАПРАВИЛА ХАОС У НЕМАЧКОЈ"! Да ли је Ангела Меркел претерала?

Љутња канцеларке због, како се изразила, „оргије дискусија“ о постепеном ублажавању ванредних мера у Немачкој, повод је за многе немачке политичаре, али и новинаре, да поставе питање о слободи расправе у демократији.

Ангела Меркел (Фото: Јутјуб)

“Канцеларка не воли оргије“ – наслов је чланка у листу Франкфуртер алгемајне цајтунг. У њему се подсећа да је Ангела Меркел забринута због тога што се сада говори „само о лабавијим ограничењима. Важније је да се сви и даље држе постојећих мера – споменула је тако социјалну дистанцу. Залаже се, дакле, да се сви људи придржавају правила, али је скептична да ће тако и бити – чуло се из седишта њене ЦДУ“, преноси немачки лист.

“Онај ко ју је послушао касније после подне, када је стала пред микрофоне, могао је да чује њено упозорење да ће, у случају пораста броја инфекција, бити неопходно вратити се строжим правилима. А њено подсећање, да у Немачкој, за разлику од других земаља, никад није било забрањено да се оде у парк, звучало је као хладнокрвно брушење ножа за нове резове у свакодневници људи – у случају да се ово делимично укидања забрана покаже као превише великодушно.“

У чланку се преносе и реакције опозиције на љутњу канцеларке: „Либерали (ФДП) су изнели оштру критику на упозорења канцеларке. Први човек посланичке групе ФДП Марио Бушман оценио је да се канцеларка залетела у свом тону. Ако опада опасност од заразе, онда се и Уставом намеће да би требало размишљати о перспективама отварања.“

Лист преноси да ће та странка овог четвртка парламенту поднети предлог закључка у којем се „захтева од Владе да јасно одреди критеријуме за ублаживање ограничења економског и друштвеног живота, и да пружи стратегију отварања са више диференција. Генерална секретарка ФДП Линда Тојтеберг тражи да процес буде ’јасан и транспарентан’.“

Ствара се лажан утисак да је опасност прошла

Берлински Тагесцајтунг, по правилу више склон Зеленима него демохришћанима Ангеле Меркел, објављује коментар Паскала Бојкера, који између осталог пише: „’Оргија дискусија о поновном отварању’ – ко би рекао да такав појам спада у вокабулар Ангеле Меркел? Али он погађа суштину ствари. Све гласнији захтеви да се ’олабави’ уједињују се у забрињавајућу какофонију која није примерена озбиљности ситуације. Није ту проблем што се сад отварају продавнице – поред оних који ионако никад нису биле затворене – одлучујуће је придржавање строгих правила безбедности где, осим правила о међусобној удаљености, спада и обавеза ношења маске. Такође је исправно да се брзо укину ограничења основних права, што нарочито важи за право на протест.“

„Али прави проблем јесте тај да расправа о отварању овог или оног ствара лажан утисак да је опасност од вируса нестала. Све док нема вакцине то је нетачно. Правило је једноставно: што је већа опасност да ће комплетан систем здравствене заштите да колабира, то оштрије морају да буду противмере како би се спасило шта се још може спасити“, пише уредник редакције унутрашње политике Тагесцајтунга Паскал Бојкер.

Канцеларка мора да прихвати дискусију

Али у редовној колумни Матјеа фон Рора, коју објављује Шпигел у свом интернет издању, он истиче да није реч о корони – већ о ауторитеу Ангеле Меркел. Под насловом „Да ли су Немци сада склони оргији?“, он пише: „То није лепа реч, али је зато веома немачка: оргија дискусија о поновном отварању. Изрекла ју је Ангела Меркел. Током јучерашње виртуелне конференције председништва ЦДУ, она је упозорила на такве оргије и та реч је одмах процурила до новинарима. Изјава Ангеле Меркел и та реч усмерена је на поједине председнике покрајинских влада који би веома брзо хтели да заврше овај Локдаун, на пример кандидат за председника ЦДУ Армин Лашет (премијер покрајине Северна Рајна Вестфалија). Али то је наравно била њена политичка грешка: канцеларка управо ограничава основна права и она мора да прихвати дискусију о томе. Уместо тога, Ангела Меркел створила је утисак да јој није важна демократска расправа – и својим противницима опет поклонила појам са којом могу да је туку“, пише Фон Рор.

„Та грешка јој се не догађа први пут: дуго ју је прогањало када је рекла да политика спасавања евра ’нема алтернативу’. Данас су такве грешке још опасније: део политичара, али и новинара у међувремену је открио пословни модел по којем се они сами представљају и стилизују као прогоњени усамљени борци покрета отпора против преовлађујућег мишљења већине, која је наводно увек сложна око свега и не жели никакву расправу. То је додуше лаж, али функционише као трик у односима с јавношћу. Истина је да у овој земљи итекако постоји демократско сучељавање ставова, упркос невештим речима Ангеле Меркел. Један део друштва жели брже отварање, на пример вртића и школа, и стално указује на пример једне те исте земље: Шведске. Други део друштва упозорава на опасност од превелике смионости која би могла да доведе до још оштријих ограничења. На то упозорава и берлински вирусолог Кристијан Дростен који каже да би други талас инфекције могао да има много већу силину него први“, подсећа Шпигел.

Прочитајте ОВДЕ какав је земљотрес изазвао Владимир Путин.

Извор: Дојче веле

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА