Најновије

АМЕРИЧКА ВОЈСКА ДОНИРАЛА СРБИЈИ: У Нишу чами неискоришћен најсавременији апарат за корону? (ФОТО)

Нишка клиника за кардиохирургију упутила је 24. марта званични предлог „свим релевантним надлежним органима“ за коришћење најсавременијег апарата који за 24 сата може да тестира чак 1.200 узорака биолошког материјала на присуство корона вируса.

Донација америчке војске (Фото: Јутјуб)

Овакав апарат јој је у новембру прошле године донирала Команда Војске САД у Европи. Упркос томе што је масовно тестирање на Kовид 19 приоритет у сузбијању пандемије, „надлежни“ за сада не одговарају ни каква је валидност, а ни резултат овакве иницијативе, која би потенцијално могла бити изузетно значајна за здравље грађана Србије.

Руководилац Клинике за кардиохирургију Драган Милић је на свом Фејсбук профилу објавио и да је овакав апарат у стању да обави анализу чак 96 узорака одједном, а да се „резултати добијају за само два сата“.

Он је навео да је овакав апарат „од стране надлежних светских институција препоручен за испитивање биолошког материјала за присуство корона вируса“. Додао је да је његова клиника спремна да организује рад на том апарату или да га „пребаци на коришћење тамо где надлежни органи процене да је најпотребнији“.

„То је најсавременији апарат који је Клиника добила као донацију од Команде америчке војске у Европи. Он је коришћен за тестирање тромбофилија и требало је да се користи за испитивање оних пацијената који се подвргавају трансплантацијама. Тестирање вируса – па и корона вируса, који изазива Kовид 19, стандардно се ради на „Реал - тајм ПЦР машинама“ и ту нема ничег новог“, саопштио је колегијум ове клинике, на челу са Милићем.

Клиника за кардиохирургију није прецизно одговорила да ли је овакву иницијативу упутила нишком Институту за јавно здравље и нишком Клиничком центру, те да ли су и како они одговорили на њу. И нишки Институт за јавно здравље ускратио је одговор на питања да ли ће апарат „Реал тајм ПЦР-Квант Студио 5“, који му је понудила ова клиника, бити коришћен за тестирање узорака, као и да ли је апарат адекватан за такву врсту анализа.

На иста питања јуче није одговорио ни епидемиолог Бранислав Тиодоровић, који је и члан Владиног кризног штаба и специјални саветник нишког Института за јавно здравље.

Упркос томе што је до јуче важећи владин закључак који предвиђа искључиву информативну надлежност Кризног штаба, Тиодоровић је казао да је „једина надлежна особа за оваква питања директор нишког Института за јавно здравље“, пошто она „захтевају одговор вирусолога“.

Заменица директора Института „Батут“ Дарија Кисић Тепавчевић казала је да је капацитет тестирања на нови корона вирус у Србији свега 4.500 тестова дневно, док је Тиодоровић рекао да ће у нишком Институту за јавно здравље моћи да се тестира само стотинак грађана, а у нишком Ветеринарском институту још највише толико.

Према оценама Светске здравствене организације, масовно тестирање грађана је један од најбитнијих предуслова за сузбијање заразе овим вирусом.

Прочитајте ОВДЕ шта је Русија послала Србији.

Извор: Данас

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА