Најновије

ЗБОГ ОВОГ СИКЋУ И ВАШИНГТОН И БРИСЕЛ: Ево шта поручују Путин и Ђинпинг из Москве!

Председници Русије и Кине, Владимир Путин и Си Ђинпинг,усвојили су заједничку изјаву о даљем продубљивању свеобухватног партнерства и стратешке сарадње који улазе у нову епоху. Представници две државе потписали 10 међувладиних докумената.
Данас...

Данас...

Односи између Русије и Кине достигли су највиши ниво у историји, изјавио је преседник Русије Владимир Путин на заједничкој конференцији за медије након руско-кинеских преговора.

Путин је додао да ови односи не зависе од тренутне глобалне ситуације.

„Наша заједничка херојска прошлост, наше братство по оружју представља поуздан темељ за развој и јачање руско-кинеских односа. А ти односи су достигли највиши ниво у историји. Они су самодовољни и не зависе од унутрашњих политичких фактора или тренутне глобалне ситуације“, приметио је Путин.

Говорећи о трговинским везама двеју земаља, Путин је рекао да су Русија и Кина изградиле стабилан систем међусобне трговине који је заштићен од утицаја трећих земаља. Он је нагласио да се готово све спољнотрговинске операције између Москве и Пекинга обављају у рубљама и јуанима.

Према његовим речима, Русија је један од водећих трговинских партнера Кине.

„Кина је на првом месту по трговинском промету са Русијом – 2024. године ова цифра је оборила још један рекорд и износила је 245 милијарди долара. Наша земља је такође један од водећих спољнотрговинских партнера Кине“, рекао је Путин.

Путин је истакао да велики кинески произвођачи аутомобила, као и произвођачи микроелектронике и кућне технике, шире своје присуство на руском тржишту.

Такође је напоменуо и да се инвестициона сарадња између Русије и Кине активно развија.

„Активно се развија инвестициона сарадња. Реализује или се припрема за реализацију око 90 приоритетних руско-кинеских пројеката вредних око 200 милијарди долара у областима као што су индустријска производња, саобраћај, логистика, пољопривреда и рударство“, нагласио је Путин.

Он је најавио да постоје планови за значајно унапређење билатералне трговине између Русије и Кине до 2030. године.

„Заједничка изјава са господином Си Ђинпингом поставља амбициозне циљеве. Конкретно, ради се о обезбеђивању значајног квалитативног напретка руско-кинеске трговине и инвестиција до 2030. године“, објаснио је Путин.

Он је приметио да се у својој спољној политици Русија и Кина залажу за демократски и мултиполарни светски поредак.

„Приликом разматрања кључних међународних и регионалних питања, потврђено је да се приступи Русије и Кине подударају или су веома блиски. Обе земље воде независну и аутономну спољну политику и заинтересоване су за стварање праведнијег и демократскијег мултиполарног светског поретка“, нагласио је руски председник, рекао је руски лидер.

Руски председник назвао је преговоре са кинеским председником значајним и продуктивним.

„Наши разговори са председником Народне Републике Кине одвијали су се у традиционално топлој, пријатељској и конструктивној атмосфери и били су веома садржајни и продуктивни“, рекао је он.

О другом светском рату

Путин је, након потписивања заједничких докумената, такође подсетио да су Русија и Кина претрпеле највеће губитке у Другом светском рату.

„Прошавши кроз невиђене тешкоће, искусивши све страхоте рата, наши народи су постигли велики подвиг и успели су да обнове мир. Истовремено, као што је познато, претрпели су највеће губитке“, нагласио је руски лидер.

„И данас се Русија и Кина заједнички и доследно залажу за очување историјске истине о Великој победи као заједничкој вредности за човечанство. Заједно се супротстављају покушајима фалсификовања историје и рехабилитације нацизма и милитаризма“, навео је Путин.

О Уједињеним нацијама

Уједињене нације (УН) морају наставити да играју важну улогу у светским пословима, изјавио је руски председник.

„Као што је познато, Уједињене нације ће ове године прославити 80. годишњицу. Русија и Кина деле мишљење да УН и њен Савет безбедности треба да наставе да играју централну улогу у светским пословима, а сва глобална и регионална питања и проблеми треба да се решавају на основу Повеље УН, међународног права, узимајући у обзир интересе свих учесника светске заједнице и уважавањем њихове културне и цивилизацијске разноликости“, оценио је Путин.

Путин је додао да ће 9. маја кинески председник Си Ђинпинг и други лидери присуствовати Паради победе у Москви 9. маја.

Си Ђинпинг: Турбулентна ситуација у свету не утиче на руско-кинеске односе

Кинески председник је истакао да је важно да две земље остану поуздани партнери и да се активира стратешка сарадњу.

Преговори са Путином су били детаљни и плодотворни, рекао је Си, додајући да су две стране успеле да постигну низ споразума.

„Председник Путин и ја смо имали пријатељске, детаљне, плодотворне преговоре и дошли смо до низа важних споразума“, рекао је кинески лидер.

Русија и Кина ће се борити за истинску мултилатералност и међународни систем у чијем центру ће бити УН, поручио је Си.

Турбулентна међународна ситуација нема утицаја на односе Русије и Кине, истакао је он.

„Кина и Русија ће издржати сваки изазов и заједнички превазићи све препреке. Кина и Русија су дале одлучујући допринос победи над фашизмом и поставиле темељ послератног света“, закључио је председник Кине.

Кинески председник Си Ђинпинг је у среду стигао у Русију. Званични преговори између Путина и Сија, који су одржани у Кремљу трајали су око три и по сата.

Заједничка изјава Русије и Кине:

Совјетски и кинески народ, који су победили фашизам и милитаризам, постигли су историјски подвиг у име човечанства;

Осигуравање безбедности држава не би требало да се спроводи на рачун или на штету безбедности других земаља;

Земље намеравају да се заједнички супротставе општим изазовима и претњама у области стратешке стабилности;

Земље намеравају да повећају сарадњу како би одлучно супротставиле политици Вашингтона за „двоструко обуздавање“ Русије и Кине;

Коришћење ограничења и надуваних тарифа од стране појединих земаља негативно утиче на глобалну економију;

Земље осуђују одузимање актива и имовине страних држава и истичу право на примену реципрочних мера;

Земље поново потврђују своју посвећеност циљу изградње света без хемијског оружја;

Москва сматра да истребљење цивилног становништва СССР-а од стране нациста треба сматрати геноцидом над народима Совјетског Савеза;

Русија и Кина су одговорне за очување истинитог историјског сећања на Други светски рат;

Москва и Пекинг ће наставити да заједно раде на супротстављању неонацизму и покушајима фалсификовања историје Другог светског рата;

Русија и Кина су захвалне војницима на фронту и радницима позадине за њихово херојство током рата;

Државе са нуклеарним оружјем требало би да одустану од менталитета Хладног рата и реше несугласице дијалогом;

Русија и Кина су позвале све земље да се обавежу да неће бити прве које ће поставити оружје у свемир.

Да би се постигло дугорочно решење украјинске кризе, њени основни узроци морају бити отклоњени у складу са принципима УН.

Амерички програм „Златна купола“ је дубоко дестабилизујући. Овај пројекат даје подстицај даљем развоју система за уништавање ракетног оружја пре лансирања. „Златна купола“ могла би довести до распоређивања оружја у свемиру и претворити га у ратиште.

Погледајте снимак сусрета два лидера:

Извор: Спутњик

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА