Најновије

У ТОКУ ХАПШЕЊА У МУП-У ЦГ: Откривена велика проневера

У великој полицијској акцији у Црној Гори, која је у току, јутрос је ухапшено више особа због сумње у злоупотребу службеног положаја и несавестан рад приликом спровођења тендера за електронски надзор државне границе, где је откривена проневера више од милион евра из донације ЕУ, сазнају „Вијести“.

Црногорска полиција (Фото: Јутјуб)

По налогу Основног тужилаштва у Подгорици, ухапшени су чланови Тендерске комисије за спровођене јавне набавке опреме за праћење граница Татјана Дробњак, Војин Рондовић и Зоран Милић.

Такође су ухапшени чланови Комисије за праћење реализације уговора, који је закључен са предузећем Макина секјурити у марту 2018. године, Бојана Лучић, Иван Гломазић, као и одговорно лице из фирме Фор лајт, Вишња Ђуровић, која је учествовала на тендеру, а бави се продајом тепиха.

Ради се о уговору вредном 1.144.850 евра, а проневеру је открила Међуресорска комисије коју је формирао министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић да испита случај.

Налазе комисије саопштили су на конференции за новинаре 18. фебруара потпредседник Владе Дритан Абазовић и државни сектретар за контролу рада полиције у МУП-у Раде Милошевић који је на челу Међуресорске комисије.

Они су саопштили да је откривена проневера од више од милион евра средстава које је обезбедила ЕУ кроз директну буџетску подршку кроз Шенгенски споразум. Ради се о донацији за обезбеђивање набавке опреме за надзор морске границе према Хрватској и Албанији која је била годину и по без адекватног надзора јер купљена опрема не ради.

Милошевић је казао да су утврдили да је набављена много лошија опрема, пет пута јефтинија од наплаћене.

“Фирма која је добила тендер, то су основи сумње, уклонила је налепнице јефтинијег произвођача и залепила налепнице реномираног предузећа”, истакао је Милошевић.

Како су “Вијести” раније објавиле ради се о опреми кинеског произвођача Дахуа, чије су налепнице скинуте, а залепљене етикете фирме Sicurit Video  из Италије.

Милошевић је рекао да је тендер био намештен и да је тенденција била да га добије београдска фирма “Макина секјурити” јер је сва процедура одрађена мимо закона.

Казао је и да је нуђено мито члану Надзорне комисије, полицијском службенику, који је то тада пријавио тужилаштву.

У Извештају Међуресорске комисије Дробњак је, која је тада била начелница Националног координационог центра (НЦЦ) МУП-а више пута поменута као одговорна за лоше спроведен тендерски поступак И да није омогућила учешће Граничне полиције, која је више пута инсистирала на томе.

Међуресорска комисија утврдила је и да МУП Црне Горе није корисник, а ни власник система за електронски надзор поморске границе ка Албанији и Хрватској, јер не поседује административне шифре за приступ радарској опреми коју је набавила београдска фирма Макина секјурити.

Како САД поново уцењују Србију, прочитајте ОВДЕ.

Извор: Вијести

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА