Најновије

"НЕСРЕЂЕНО ПИТАЊЕ КОСОВА СВЕ ВИШЕ СМЕТА САД!" Неодређени статус Приштине за Вашингтон постаје велики проблем!

Приштина и њени западни савезници чине све да не дође наставка дијалога са Београдом, каже бивши дипломата Владислав Јовановић.

Џо Бајден. (Фото: Flickr)

Он је оценио да су САД у уверењу да ће сталним притисцима навести Србију да се одрекне Косова и Метохије и призна косовску независност.

- Питање је зашто су уопште кренули у причу о дијалогу и да ли им је потребан неуспех да би на њему градили нову негативну компоненту према Србији или су уверени да је наше признање тзв. Косова ту ''на углу'' и да само треба да нас још мало притисну - каже он.

Коментаришући изјаву Аљбина Куртија, после сусрета са специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком и америчким изаслаником Метјуом Палмером, да ће у Бриселу са председником Вучићем разговарати о будућем дијалогу са Београдом, а не о претходном, Јовановић каже да Приштина нема самостални глас, већ да је производ САД и да ''затеже конопац'' у америчком прорачуну.

- Да нас подсете колико смо рањиви и да ли због преосетљивости можемо бити спремнији да учинимо неке крупније уступке. На то рачунају, уз притиске које стално врше изнутра и споља, на видљив или невидиљив начин - наводи Јовановић.

Вашингтону потребне "слободне руке"

Он, међутим, сумња да Палмер, који ће се придружити састанку председника Србије Александра Вучића и Мирослава Лајчака, има ''кеца у рукаву'' после посете Приштини и сусрета са Аљбином Куртијем, иако, како каже, ''несређено'' питање Косова све више смета САД.

- Вашингтону су потребне ''слободне руке'' за регулисање напетих односа са ривалима који су се усидрили на Балкану, а за то им је потребна наша сарадња, да прихватимо да смо изгубли ту територију заувек и да НАТО ослободимо сваке кривице и закитимо га орелом хуманости и солидарности са вредностима демократије - каже он.

Наводи и да је за Вашингтон статус Косова ''врућ кромпир'' који је све топлији и прети да се откотрља јер, додаје, све више земаља размишља да преиспита одлуку о признању косовске независности.

- Према Вашингтонском споразумом добили смо годину дана мировања, али док ми мирујемо, Албанци преко САД и западних савезника врше притисак на друге земље да признају Косово. Ни ми не би треба да мирујемо јер је сама Америка прекршила то ћутање - каже Јовановић.

Сматра да Београд у следећим разговорима треба да изађе са својом платформом, а не да се изјашњавамо о захтевима Приштине и да треба да инсистира на томе да нема говора о било каквој политичкој нормализацији односа.

- Али може да се разговара о суживоту, да грађани се осећају слободно у кретању, запошљавању, а да питање коначног решења оставимо за касније. Ако то не прихватају, значи да не желе суживот, већ да легитмишу ратно освајање које је извршио агресорски НАТО - каже Јовановић.

Он наводи да је формула нормализација односа са међусобним признањем, на којој инстирају западни званичници, друго име за Ишингеров план о две Немачке који је раније спомињан као модел за решавање косовског проблема.

- То је стари план, али сада јаче наглашавају да што пре треба да га прихватимо. Тај план би на мала врата увео Косово као државу у УН без нашег формалног признања. То је неприхватљив модел за Србију која није Западна Немачка која је ''анектирала'' и прогутала Источну Немачку. Нама западни блок то не би дозволио - каже Јовановић.

Додик срушио снове Срајева и Запада! Више о томе ОВДЕ.

Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА