Најновије

"Осветнице": Роман о храбрим женама које узимају правду у своје руке

Роман "Осветнице" изашао је у издању Лагуне.

Фото: Лагуна

„Роман ’Осветнице’ је мешавина кримића, феминистичке утопије, бестијарија, са јаким умецима југоносталгије… уз путопис. Има и неколико песама. Морала сам да употребим много жанрова да бих се суочила са основном темом, осветом за силовање у прошлом рату“, овако нам је награђивана књижевница Светлана Слапшак представила нови роман, чија се радња одвија у Паризу, Бечу, Прагу, Њујорку и Вермонту, док главни јунаци покушавају да разреше случај мистериозног убиства и открију организацију која стоји иза њега.

„Направљено је доста документарних обрада, које су извесно вредне, али скоро ништа о освети – а ни правих случајева освете није било. Силоване жене биле су у литератури, у свом животу и у друштвима у којима су живеле, за једнократну употребу. Зато ми се чинило да треба такнути у ту тему, иначе препуштену патријархалним господарима, користољубивим ауторима и ауторкама, и мислити како им се могло помоћи, шта им је било најпотребније: љубав и брига других жена, љубав, у сваком облику. Ништа од бољег живота нису добиле, освета је морала тињати негде у тим забрањеним и потиснутим животима. Да би се могла читати, књига је морала зазивати и смех, и сузе, свашта неочекивано, и разне женске приче. Судови жена постоје, неки су и имали успеха, ово време јесте време велике ревизије односа соја (мој термин за род). Далеки узор, додуше обрнути, јесте роман баронице Еме Орчи ’Црвени бедринац’, у којем муж са својим пријатељима кришом изводи херојске подвиге тако да га жена, некадашња глумица, дуго не препозна. Мој бедринац је плави, женски цвет, тајно женско удружење које изводи подвиге… И то је однос јунакиње са јунаком, детективом: њему је потребно нешто времена да је препозна“, рекла нам је ауторка, додајући да је ова књига другачија у односу на њено претходно стваралаштво.

„То је било моје чисто уживање у фикцији, за разлику од моја претходна два романа: један је био посвећен сећању на ратно доба у Београду, имао је извесне документарне елементе и сенке реалних ликова (’Равнотежа’), други је супротстављао реалност културе и љубавно споразумевање у незахвално доба и међу тешко спојивим љубавницима (’Школа за деликатне љубавнике’). ’Осветнице’ су ближе ’Леону и Леонини’, мом првом роману, у којем сам се играла и помало ругала љубавно-авантуристичком роману. Облик менипске сатире, мешавине стихова и прозе, приче у причи, есејистички делови, брза акција, много ироније, то извесно вуче на Апулеја и на Петронија… Свакако сам се јако забављала док сам писала, а онда је дошла епидемија, и писање је уистину постало спасоносно. Постоји ипак нека спајајућа линија: жене и све што је ’друго’ против рата, насиља, патријархата, тражење правичности, блискости – када они који су за то задужени откажу.“

Изненадни позив усред ноћи пробудио је Селадона Сенковског, вишег инспектора париске полиције. Након учтивог одговора и неколико псовки, Сел се брзо упутио ка тргу Конкорд. Део око споменика који представља град Руан био је ограђен полицијском траком, а хитна помоћ и погребна кола већ су биле на лицу места. Уз постоље споменика лежало је крупно тело човека средњих година, коме је из џепа на сакоу вирило нешто што је на први поглед личило на цвет. Кад му се Сел приближио, од тог призора му је позлило…

Роман „Осветнице“ можете пронаћи у свим књижарама Делфи, Лагуниним клубовима читалаца, онлајн књижари и на сајту.

Извор: Правда

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА