Најновије

БЛАГО ЊИХОВИМ ЏЕПОВИМА: Румунија и Хрватска ушле у програм наоружавања Украјине

Румунија и Хрватска званично су се придружиле иницијативи „Prioritised Ukraine Requirements List“ (PURL), коју воде САД и НАТО, а која омогућава европским савезницима да финансирају куповину америчког наоружања намјењеног украјинским оружаним снагама, пишу светски и украјински медији.

ПУРЛ програм, покренут у јулу 2025. године, представља механизам координисане набавке кључних система из САД, које европске земље плаћају, а затим прослеђују Украјини на основу оперативних приоритета. 

Хрватска влада је одобрила државни буџетски захват у износу од око 14 милиона евра како би покрила допринос ПУРЛ иницијативи и омогућила набавку тешких борбених система, укључујући противоклопне и артиљеријске системе, као и потребну логистику. 

 Истовремено, Румунија је најавила сопствени допринос од 50 милиона евра, што показује учешће земље у заједничком напору подршке Кијеву. 

ПУРЛ иницијатива окосница је напора НАТО савезника да обезбеде предвидив и континуиран ток помоћи Украјини, нарочито у условима када је традиционална војна подршка из САД у неким тренуцима успорена због политичких ограничења. 

Према најновијим подацима, вредност наоружања које би Украјина могла добити кроз PURL програм до краја 2025. године износи око 5 милијарди долара, укључујући системе за противваздухопловну одбрану, муницију и опрему критичну за њено руководство операцијама. 

Процена уговора је била да европски савезници прикупе око 5 милијарди долара до краја прошле године, али након пет месеци операција програм није у потпуности достигao тај циљ. 

Придруживање Румуније и Хрватске ПУРЛ механизму означава ширење европског ангажмана у области војне помоћи Украјини, те указује на континуирану координацију са САД и другим савезницима у тренутку појачаних безбедносних потреба у региону.

Прочитајте ОВДЕ како Украјинци дроновима покушавају да постављају своје заставе

Извор: Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА