Испред Скупштине Србије - грађевинске машине. Ради се и асфалтира. Али и за те радове, чини се, постоји граница. Може се само до белих шатора.
- Овде имамо једну парадоксалну ситуацију видимо да се нешто ради, нешто се унапређује, а поред имамо један парк који се практично неповратно девастира из дана у дан - каже биолошкиња Јована Била Дубаић.
Већ два месеца Пионирски парк - заштићено природно и културно добро - затворен је за грађане. У њему као печурке "ничу" шатори и покретни тоалети. Осим оних који се представљају као студенти који да желе да уче и момака са капуљачама, неометани приступ омогућен је само радницима градске чистоће.
Шта се све у парку тачно дешава, не зна се, али голим оком је видљиво континуирано уништавање, кажу биолози.
- Оно што можемо да видимо да је земљиште огољено, тамо где је огољено долази до ерозије, тамо где се интезивно гази долази до набијања земљишта и све то има последице на живи свет који је ту живео, више не можемо ни да проценимо тачно каква је ситуација са живим светом - каже Дубаић.
Не могу то ни поједине надлежне институције.
- Завод за заштиту природе до сада није извршио стручни надзор због објективне немогућности приласка Пионирском парку. Завод је у марту поднео захтеве за ванредни инспекцијски надзор Секретаријату за инспекцију, надзор и комуникацију и Управљачу заштићеног подручја - ЈКП Зеленило Београд, али до сада извештај нисмо добили - навео је Завод за заштиту природе.
На питање Н1 да ли су реаговали и пријавили стање у ком се парк налази - нису одговорили ни из Зеленила, али ни из Секретеријата за инспекцију.
- То што градске институције ћуте, не реагују, не одговарају на питања и праве се мртве, говори у прилог тези да су све институције у овој земљи освојене и да све оне раде само у интересу владајуће странке и то није први пут, Херцеговачка је била почетак и ми сви видимо да у овој земљи нема правне државе - каже некадашњи председник Скупштине града Београда Зоран Алимпић.
Колумниста Александар Дикић каже да је стање у Пионирском парку приказ будућности Србије под влашћу једног човека.
- Нека их, нека виде какву је канализацију себи председник поставио испред свога двора и нека виде какву Србију он заправо види са своје терасе то је Србији 2027-2028, ако Александар Вучић остане на власти - каже Дикић.
А до када ће ова јавна, градска површина бити затворена за грађане и која је сврха онога што се на њој дешава - упитан је и кабинет градоначелника Александра Шапића. Одговор, погађате, није стигао.
Извор: Н1