Ђокић је навео да мисли да се некад српска историја неправедно тумачи само у негативном светлу као антимодерна и антидемократска, те додао да такође има много више, како му се чини, супротних тумачења, да је Србија била позитивна.
Он је у "Глобал фокусу" на Н1 оценио како је историја Србије, као и садашњост, много комплексна. Додао је и да студенти то показују.
Студенти су постигли невероватну трансформацију српског друштва за кратко време, истакао је он.
- Они су успели да разбију медијску блокаду тако што су буквално препешачили земљу и ишли од врата до врата. Разбили су страх. Они воде генерацијску побуну, али ту је и међугенерацијска побуна зато што их подржавају и баке и деке, пензионери који углавном били Вучићеви гласачи. Студенти су показали да Србија може да има шире значење и да није само скуп православних хришћана, чули смо да други грађани изјављују да се осећају као грађани те земље први пут од самосталности Србије. Има пуно подршке и у Војводини, где има и несрпског становништва. Студенти су децентрализовали скупове тиме што су исте имали у Крагујевцу и Нишу. Избацили су у јавност доста девојака, иако нема јасних лидера, није то више само доминација мушкараца - изјавио је Ђокић.
Додао је и да не знамо како ће се завршити ова ситуација, али да му се чини да је Србија захваљујући студентима много ближа оним идеалима које ЕУ тражи од својих чланица.
Говорећи о Вучићевом одласку у Москву, Ђокић је рекао да је за њега то било "мало изненађење", јер није очекивао да ће отићи.
- Могуће је да је отишао због овог фијаска у Америци... Оно што мислим је да можемо да кажемо да је Вучић тамо ишао делимично или можда већим делом, због саме ситуације у земљи, где је јасно да све више губи подршку и да посета Америци није била успешна јер није дошло до састанка са Трампом - рекао је он.
- Ишао је у Америку, ишао је у Москву, ту је јасна порука Вучића да му ЕУ више није толико кључна без обзира на оно што се јавно говори и што је званични став Србије да је један од приоритета да уђе у ЕУ. Мислим да је ЕУ на неки начин стављена у други план, мислим да можемо да кажемо и да је ЕУ саму себе ставила у други план, јер Србија је годинама кандидат, али без изгледа да уђе у ЕУ - додао је он.
Он је навео и да мисли да не треба "идеализовати потпуно ни ЕУ, јер њени званичници до недавно нису превише пажње обраћали на студентске протесте".
- Ствари су се промениле после 15. марта и употребе каквог год оружја, као и тог масовног протеста. Учињено је то да ЕУ више није могла да игнорише дешавања у Србији. Студенти су урадили много више него што је било ко могао да очекује, они су већ започели трансформацију Србију - закључио је он.
Извор: Н1