Такав случај везује се, претпоставља се, за сујету политичких лидера јер студенти не желе да их виде на листи коју би кандидовали на тим изборима, уколико би се Александар Вучић, председник Србије, осмелио да их уопште у овом тренутку распише. Већина њих као разлог за недавање безусловне подршке студентима наводи да не вреди излазити на изборе под Вучићевим условима.
Студентска идеја је да на тој листи не буде, разуме се, нико ко је сарађивао са владајућом коалицијом, што за многе опозиционе политичаре представља проблем, с обзиром на њихову дугогодишњу политичку каријеру, која је подразумевала различите врсте сарадњи са различитим политичким опцијама, међу којима је режим Александра Вучића.
Поједини су, међутим, врло јасно, готово моментално подржали студентску идеју за расписивањем ванредних парламентарних избора, попут Зелено-левог фронта, Демократске странке, Еколошког устанка Покрета слободних грађана, Народног покрета Србије…
Остали су стали уз тај захтев, поновимо, наглашавајући промену изборних услова као основног услова за њихову подршку.
Ту је, међу осталима, Странка слободе и правде. Они су саопштили да су избори једини начин за промену власти нагласивши да је заједништво свих снага које су за промену власти, кључно за успех у тој борби.
ССП је у саопштењу навела да су више пута поновили став да без промене власти, институције не могу да почну да функционишу, што је био основни захтев и опозиције и студентског протеста.
„Сматрамо да је од изузетног значаја то што су и студенти дошли до истог закључка“, додаје се у саопштењу.
Истакли су да је „неопходно да дође до промене изборних услова у складу са препорукама Канцеларије ОЕБС за људска права (ОДИХР), како би се би се на изборима заиста видела воља народа“.
„Сматрали смо да је најбољи начин да се за то изборимо формирањем прелазне Владе, али смо спремни да разговарамо и о другим модалитетима. Веома је опасна теза која се намеће у делу јавности – да би и уз овакве изборне услове сигурно победила листа коју би саставили или подржали студенти“, рекли су из ССП-а.
СРЦЕ је у реакцији на студентски захтев за расписивањем ванредних парламентарних избора саопштило да „излазак на изборе под условима који су у сваком циклусу све гори је неразуман и ризичан потез“.
У случају да Александар Вучић прихвати захтев за расписивањем ванредних избора без инсистирања на унапређењу изборних услова, а није био спреман за прелазну владу, биће јасно да је то решење које му више одговара, одговорили су, између осталог, из СРЦЕ.
Председник Нове Демократске странке Србије Милош Јовановић оценио је да је захтев студената у блокади за расписивањем ванредних парламентарних избора, „погрешан корак“ јер по његовим речима, избори под тренутним условима одговарају „само Александру Вучићу“.
„Студенти су највећа покретачка снага“
У овом тренутку свима је јасно ко има највећи политички и друштвени легитимитет. То су свакако студенти и њихова покретачка снага. Свака организација која делује у опозиционом пољу мора имати у виду ову чињеницу – каже за Данас Биљана Стојковић, професор Универзитета у Београду и функционерка Демократске странке.
– Моје је дубоко уверење да свако ко искрено жели смену овог режима, због разлога девастације државе и друштва током протекле деценије, мора подржати управо тај нови фронт који има највише шансе за победу у овој цивилизацијској борби, додаје.
– Овде не сме бити условљавања ако смо вођени јавним интересом и општим добром. Демократска странка неће никада условљавати студенте и одмеравати њихову борбу у односу на сопствене страначке интересе. Напротив, ДС ће дати потпуну подршку и уложити све своје ресурсе и знање у студентском организовању уколико до ванредних избора дође – закључује Биљана Стојковић.
„Верујем да је подршка овим младим људима важна и да треба да надилази појединачне замерке и страначке интересе“
Према речима Данијеле Нестровић, посланице Еколошког устанка, студентски бунт је искрен и долази из дубоког осећаја неправде и немоћи који дели велики део друштва.
– Не смемо дозволити да нас разлике у изразу или тону удаље од суштине – а то је борба за демократску и правну државу. Зато верујем да је подршка овим младим људима важна и да треба да надилази појединачне замерке и страначке интересе – истиче саговорница Данаса.
Млади људи који протестују не траже привилегије, додаје, они траже правду, слободу и достојанство за све нас.
– Њихова борба надилази политику и не сме бити предмет условљавања. Сада није тренутак за калкулације, већ за солидарност. Време је да сви који желе промене то покажу и подрже ову борбу, без резерве. Не бих појединачно коментарисала условљавање појединих опозиционих партија.Мислим да сви треба да седнемо и заједничким снагама победимо ово зло – закључује Данијела Несторовић.
„Однос студената у блокади и опозиције остаје недоречен и нејасан“
Према речима Марка Милетића, уредника портала Машина, однос студената у блокади и опозиције остаје недоречен и нејасан.
– Одговорност за то је свакако на обе стране, али делује да су опозиционе странке можда и сувише лако последњих месеци одустајале од свог деловања осврћући се на критике које су долазиле из студентског покрета. Истина је да нису имали пуно маневарског простора, али би предузимање одређених акција са којима се студенти можда и не би слагали у датом моменту свакако показало и спремност за преузимање одговорности за спровођење одређених политика. Чини ми се да је повлачење опозиције и довело до тога да се сада налазе у позицији „мањег партнера“ спрам студентског покрета односно листе коју би они оформили за будуће изборе – каже Милетић.
Политичке странке би морале да буду идеолошки и политички профилисане на основу чега би и требале да имају подршку грађана, сматра.
– У складу са тим не видим проблем да неке странке желе да имају јаснију слику о томе какве би политике заступала „студентска листа“ те да на основу тога одлуче о томе да ли ће својим именом, ресурсима и знањима стати иза те листе. Истовремено делује да нема простора за захтеве да се на „студентској листи“ нађу и људи који тренутно имају функције у опозиционим странкама колико год аргумент да се управо међу тим људима налазе и прекаљени борци против режима СНС-а који добро познају рад институција био на месту – истиче наш саговорник.
Може се рећи и да поједини делови опозиције делује изненађено захтевом за расписивање избора иако смо управо од опозиционих актера последњих шест месеци најчешће могли да чујемо да је потребна политичка артикулицација и преношење борбе у поље „политике“, каже.
– Сада када се то догодило најмање простора за жалбе и условљавање студената имају они који говоре о изборним условима пошто није да смо од краја прошле године видели улагање неких значајнијих напора у правцу присиљавања власти да среди изборне услове иако се могло очекивати да нећемо дуго чекати на неке изборе – закључује Марко Милетић.
Извор: данас