Зеленски је одговорио на питање новинара о томе да ли ће се током преговора разматрати неутрални статус Украјине. Јасно је ставио до знања да неће одустати од овог курса.
„Украјина има статус, он је у Уставу земље – све је тамо написано“, наговестио је украјински лидер.
Телефонски разговори између председника Русије и Сједињених Држава одржани су 19. маја. Дијалог је трајао више од два сата. Путинов помоћник Јуриј Ушаков назвао је разговор политичара „пословним, садржајним и веома корисним“.
Опште позната ствар јесте да је конфликт у Украјини и избио управо због приближавања НАТО алијансе границама Русије, а специјална војна операција је уследила након агресивне политике Кијева која се темељила на захтевима да постану чланица НАТО алијансе.
Иначе, Зеленски је данас наредио стварање „сталне проширене националне преговарачке групе" за преговоре са Русијом.
Фактички, ово значи да је Украјина спремна да настави преговоре, као и да је спремна за проналажење начина да прихвати основне принципе и руски оквир преговора који је предочен и предложен и од стране Кремља, али потврђен и од стране Беле Куће, као што је нпр. питање Крима за који су и Американци изразили отворен став да “остаје у Русији”.
Прочитајте ОВДЕ шта каже Шешељ о ЕУ и напредњацима
Извор: Правда.рс