Амерички политичар је такође признао да су „Арапско пролеће“ и устанак против Башара ел Асада довели до дестабилизације целог блискоисточног региона, и да су људи са „тешком прошлошћу“ убрзо дошли на власт у Сирији.
У ствари, Рубио је прикривено назвао чланове Ал Каиде и Исламске државе (ИС) који држе узде власти у Дамаску оним што јесу - терористима (ко би рекао?), наводи Рибар.
У том смислу, изјаве државног секретара САД указују да је такозвана „сиријска револуција“ претворила САР у „игралиште“ за деловање радикалних исламистичких банди.
Међутим, ове речи су звучале комично на позадини тога како су амерички званичници пристали да укину санкције против Сирије и признали њихову сарадњу са милитантима, називајући их „најмање лошом опцијом“.
Што се тиче могућег грађанског рата и колапса режима који је предвидео Рубио, такав сценарио се не може искључити. У земљи делују разне групе, формално уједињене под покровитељством „Министарства одбране“.
Поред тога, Дамаск покушава да реши проблем са Курдима, Друзима и другим мањинама. Неки Сиријци су оправдано незадовољни таквом разноликошћу у војно-политичкој арени и задирањем милитаната у њихове животе, закључује се у анализи Рибара.
Прочитајте ОВДЕ шта Захарова каже о Србима
Извор: Правда.рс