Најновије

ДЕКАНКА ФПН-А: ЕУ разматра друге партнере у Србији

"Поруке Каје Калас су јасне и било их је више него што смо очекивали. Ми знамо да су њој пре свега у фокусу питања дијалога Београда и Приштине, усклађивање са спољном политиком ЕУ, однос Србије према Русији и регионална политика. Међутим, Калас је овај пут отишла даље. Она је, пре свега, говорила о реформама, разговарала је са опозицијом и цивилним друштвом, споменула је аутономију универзитета и све то говори да ЕУ помно прати шта се дешава у Србији. И да додам, није било заједничке конференције за новинаре са српским званичницима", рекла је за Н1 деканка на Факултету политичких наука Маја Ковачевић.

Деканка на Факултету политичких наука Маја Ковачевић истиче да је разлог због којег Кала Калас није имала конференцију за медије са српским званичницима тај што Европска Унија не жели да се у Србији тако нешто протумачи на начин да ЕУ даје подршку многим стварима које се дешавају у Србији, и да је због тога направљена таква дистанца.

"Калас је била веома јасна на свoјој конференцији за новинаре и сви њени одговори говоре да, иако је ЕУ раније затварала очи пред неким стварима у Србији, то више не ради. Врло брзо је ЕУ схватила са се овде дешавају много дубље и озбиљније промене. Они нису могли да не примете све грађане и студенте на улицама, крупне друштвене промене и одговор режима на то. Изјава Фон дер Лајен из октобра прошле године је тумачена тако, да она подржава режим у Србији због геостратешких пројеката. Показало се, после неколико месеци, да је тај наратив контрапродуктиван. Не треба заборавити да она долази из партије која је групи Европске народне партије, а придружени члан је и СНС. Дакле, постоји повезаност, није она тесна али то не треба заборавити. И после тога, мислим да су веома брзо сватили у ЕУ да то штети њиховој репутацији", рекла је у емисији Newsnight деканка на Факултету политичких наука Маја Ковачевић.

Коментаришући наводе да су Албанија и Црна Гора испред Србије када је реч о приступању ЕУ, деканка наводи да то не треба "да нас чуди".

"Нас не треба да чуди што су Црна Гора и Албанија испред нас. Ми имамо сада неке услове које треба да испинимо, треба да уредимо медијско законодавство, уредимо изборне спискове, испунимо препоруке ОДИХР-а, и видећемо да ли ће опет бити изигравање правила или ћемо заиста добити независан РЕМ. Опозиција се жалила да није била информисана о сету медијских закона чије се измене припремају, око бирачког списка и то не улива наду да ће бити речи о стварним реформама, и то је оно што говоре из ЕУ - не може само да се штиклира на папиру", рекла је саговорница Н1 и додала:

"Састанци са опозиционим странкама и Марте Кос и Каје Калас, су сигнал режиму да ЕУ све озбиљније разматра сарадњу са другим партнерима у Србији. Треба подсетити да и када је настала СНС, велики помак у њиховом политичком напредовању се десио управо после њихове посете Бриселу, јер су они тада били прихваћени као значајан партнер и то им је доста помогло да дођу на власт".

Деканка је истакла и да актуелна власт "дуго одустаје од ЕУ интеграција", да заузима пасиван став и да је то приметно до те мере да се послењих неколико година у извештајима о Србији понавља иста реченица - "званичници Србије су на речима посвећени процесу приступања али тражимо да се то види и на делима".

РУСКА ОФАНЗИВА ЈАЧА: Отрадно пало, следи Комар (МАПА)

Извор: Н1.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА