Власници гробних места дужни су уклонити споменике у року од 30 дана или ће им следити казне до 5 хиљада евра.
Хрватски сабор је усвојио Закон о гробљима који предвиђа уклањање српских споменика постављених после 30. маја 1990. године, а који вређају националне, верске и моралне осећаје грађана Хрватске. Власници гробних места су дужни да споменик уклоне у року од 30 дана, у супротном следе им казне и до 5 хиљада евра.
Срби из Хрватске оцењују да је све део кампање уочи локалних избора 18. маја и испуњења захтева Домовинског покрета, без кога ХДЗ не би могао да има већину у Сабору.
- Дао живот за Српску Крајину, убиле га усташке гарде, погинуо за слободу српском народу, крајишки јунак са четири оцила - само су неки од ћириличних епитафа на надгробним споменицима у Хрватској који су оцењени да вређају верске, националне и моралне осећаје грађана. Као пример наводи се гроб Вукашина Шошкоћанина, команданта одбране Борова Села настрадалог у мају 1991. године, чија спомен плоча је уништена.
- Нема више тела Шошкоћанина Вукашина на том месту. Његова породица, знајући шта може бити, они су то тело, пре него што је ова Сремско-Барањска област враћена у уставно-правни поредак Хрватске, то је било у јануару 1998, пренели његово тело у Бођане. То је манастир који се налази код Бача у Војводини, а Хрвати су се потрудили прошле године у јулу да разбију ту плочу, а онда у новембру да је скроз смакну. Сад је остала само капела - каже Саво Штрбац из документационо-информативног центра "Веритас".
- На маузолеју Шошкоћанина, како га ми зовемо, којем су скинули плочу пре пар месеци надајући се да ће остати ова накарада од споменика, неће остати. Биће уклоњена и она - каже Стипо Млинарић, посланик Домовинског покрета.
Поред капеле Шошкоћанина, према новом закону о гробљима који је усвојен на предлог посланика Домовинског покрета, уклоњени морају бити и остали споменици који вређају осећања хрватских држављана, а који су подигнути после 30. маја 1990. године. Таквих је кажу између 40 и 60 Хрватској.
- Моје питање било усмерено ка министру: Да ли то значи да ће се рушити споменици на српском језику и ћириличном писму, он ми је тада одговорио да неће, осим у случајевима кад се вређају морални верски и национални осећаји - каже Драгана Јецков, посланица СДСС у Сабору.
Споменике може пријавити било ко?
Оно што брине је што спорне споменике, кажу, може пријавити било ко, а о њиховој прикладности одлучује се на нивоу Жупаније. Уколико се оцени да је споменик увредљив, биће наложено власнику гробног места да га сам уклони, а уколико то не учини, уклониће га комунална фирма и испоручити му рачун, а прети му и казна. Власник има право жалбе, али сама жалба не одлаже извршење.
- Све ће се десити у року од 30 дана од када ступи овај закон на снагу. Он је усвојен 30. априла, ступиће на снагу 8 дана по објављивању у Народним новинама. Нисам видео да су те народне новине још изашле. Свакако оцењујем да ће то бити врло брзо и пре локалних избора у Хрватској који су заказани за 18. мај - сматра Штрбац.
- Искључиво се говорило о закону који је донет само са једним јединим циљем, а то је спашавање рејтинга Домовинског покрета, имајући у виду чињеницу да смо ми у кампањи за локалне изборе - каже Јецков.
Лидер СДСС-а Милорад Пуповац у Хрватском сабору поставио је питање шта је са осећањима Срба, Рома, Јевреја, шта је са усташким симболима који су и даље присутни у јавном простору? Да ли закон важи само за мањине, или ће се коначно примењивати једнако на све, а одговор који је добио био је да се закон односи на споменике постављене после 30. маја 1990. године.
Извор: Блиц