Иако ЕУ није објавила листу погођених програма, два извора, укључујући једног високог дипломату, рекли су Ројтерсу да је више од десет пројеката у укупном износу од најмање 150 милиона евра погођено ограничењима ЕУ.
То укључује постројење за пречишћавање отпадних вода од 70 милиона евра и реновирање концертне сале.
Приштина је умањила важност мера, али судбина ових пројеката показује утицај на једну од најсиромашнијих региона Европе.
Две приватне анкете подељене са Ројтерсом показале су да се очекује да ће Куртијева партија Самоопредељење и коалициони партнери добити око 40 одсто гласова, за разлику од 50,2 одсто колико су добили 2021. године.
Неке државе ЕУ желе да укину мере, али постоји противљење земаља, укључујући Француску и Мађарску.
„Грађани свих националности осећају негативне последице санкција ЕУ, јер је влада обећала 70 милиона евра за изградњу првог постројења за пречишћавање отпадних вода за чишц́ење приштинског система канала зачепљеног отпадом. Тај план је у застоју”, рекао је заменик градоначелника Приштине Аљбан Зогај.
„После деценија коначно смо решавали питање пречишц́авања отпадних вода које загађују реку Ситницу, једну од најзагађенијих река у Европи. Сирова канализација се испушта у канале. Њихове обале су обложене напуштеним кухињским посуђем, кутијама и флашама“, казао је он.
Канализација тече у близини куће мештанке Саније Тачи, која од непријатних мириса не може да отвори прозоре.
„Немам речи да опишем кроз шта пролазимо. Као што видите, решење се не види“, рекла је Тачи.
Прочитајте ОВДЕ шта је Захарова рекла о опцији привременог прекида ватре у Украјини
Извор: Косово Онлајн