Најновије

"У УТОРАК ЋЕМО ТРАЖИТИ ОШТРИЈЕ МЕРЕ!" Доктор Тиодоровић рекао ко највише "сеје корону"

Ми из медицинског дела Кризног штаба нисмо задовољни овим нивоом мера, тражили смо далеко оштрије мере на дужи период, јер за добар резултат требало је овако најмање десетак дана - изјавио је епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић коментаришући јучерашњу одуку Кризног штаба коју је усвојила и Влада Србије.

Бранислав Тиодоровић (Фото: Јутјуб)

Подсетимо, од данас у подне, па до понедељка у 6 сати, затворено је скоро све. Не раде угоститељски објекти и трговинске радње, а отворене су само прехрамбене продавнице, апотеке и бензинске пумпе. Посебне мере донете су и за скијалишта.

За ова два дана, како каже др Тиодоровић, људи би требало да схвате да је ситуација озбиљна.

- Такође имамо још један проблем, а то је да млади људи не одлазе на тестирање и тако сеју вирус - наглашава доктор.

Како професор Тиодоровић објашњава, вирус је и даље присутан и он циркулише што се види у свакодневној статистици.

Враћају се заражени са скијања

- Дакле, радиће само оно неопходно за живот, храна, апотеке, гориво, а уједно ово је био и преломни тренутак да затворимо скијалишта за предстојећи викенд, јер велики број људи и даље путује, а одатле нам долазе заражени. Хотели ће радити нормално, али неће радити никакви кафићи, ресторани, лично сматрам да је то требало урадити и раније - каже професор.

Од уторка можда још оштрије мере

Од сутра ученици средњих школа прелазе на онлајн, с тим што се већ у уторак могу уследити и неке нове мере, након анализе викенда.

- Ако нема помака, у уторак ћемо тражити да се апсолутно испоштује све оно што тражимо, а то су оштрије мере. Имали смо врло тешку седницу, морали смо да уђемо у озбиљне разговоре, да људи схвате да је ситуација озбиљна. Имамо проблем што су болнице у Београду или пуне или су пред самим пуњењем, морамо да размишљамо шта даље. Инсистирали смо на ригорозној контроли мера са применом кривичног закона код оних који не поштују мере, а то се посебно односи на оне који организује журке. Свака локална заједница мора да сноси одговорност за своју ситуацију - каже епидемиолог.

Млади не одлазе на тестирање, не иду и изолацију, сеју вирус

Професор указује и на нову појаву, а то је да млади људи који добију симптоме не одлазе на тестирање, већ ако имају лакшу клиничку слику ни не покушавају да оду код лекара, нити се задржавају у самоизолацији, што је јако опасно.

- Имамо сада опасну појаву, а то је да млађи људи неће да се тестирају, зато што иза тог позитивног налаза треба да иду у самоизолацију, ако је то лакши облик, претрпе, прође тако, али паралелно шире и сеју вирус. То се види по структури оних који умиру, две трећине умрлих су старији од 65 године, овамо имамо пуне болнице и са младима, а заражавају их они који не поштују мере - објашњава професор.

Ако се настави овако, истиче, захтеваћемо врло строге мере "јер ми морамо зауставити трансмисију ове болести".

- Апел свима је - молим вас мислите, не само на себе, већ и на људе око вас - каже професор Тиодоровић.

О смрти медицинске сестре после вакцинације '’астразенеком'’ прочитајте ОВДЕ.

Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА