Најновије

"Пошаљите инспекцију, припремамо 'достојанствен’ дочек": Порука декана Славици Ђукић Дејановић

Факултетима у блокади који нису одговорили на упит Министарства просвете, од јутрос пристижу дописи из инспекције, у којима се захтева одговор на питања о одвијању наставе и одлукама о обустави. Декани припремају одговор на овај допис, а поједини, који свакодневне упите, који пристижу из Министарства тумаче као вид застрашивања и притисака, поручују да чекају инспекцију у својим зградама, а да ће дочек бити "достојанствен".

Не прође дан, а да декани појединих факултета у блокади не добију допис, захтев, писмо, упит из Министарства просвете, у којима се од њих траже бројна објашњења и одговори на тренутну ситуацију и план за надокнаду наставе.

Међутим, у великом броју високошколских установа, у њих 46, међу њима све које припадају Универзитету у Београду, игнорисали су упите Министарства, па су им на адресу јутрос стигли дописи из инспекције. Наиме, из Министарства просвете нагласили су и да Закон о високом образовању забрањује обављање било каквих активности у зградама факултета, осим образовних, а због кршења закона студенти, ректор и декани биће позвани на дисциплинску одговорност.

Тиме су инсинуирали да студенти организују политичка окупљања на факултетима, што су декани демантовали у разговору за Нова.рс.

- Нисмо још одговорили Министарству, али се спремамо. Ниједан београдски факултет није послао одговор на први допис, па смо сви добили инспекцијски надзор. За сад је тај надзор у форми дописа у којем се од нас тражи одговор на њихов први допис, односно изјава декана о одвијању наставе и одлука наставно-научног већа. Они желе изјаву одговорног лица у вези са одржавањем наставе и одржавањем испита у 2024/25. години. Занима их одлука стручног органа, на основу које је извођење наставе обустављено - каже професор Воја Радовановић, декан Физичког факултета Универзитета у Београду.

Спремамо одговоре Министарству

Од декана се, тачније, тражи изјава о блокадама.

- Ово што смо данас добили је канцеларијски инспекцијски надзор, који треба да потпишемо, оверимо и доставимо документацију инспекцији Министарства просвете. Иначе, инсинуације да се у зградама факултета одвија нека политичка игра, односно страначке организације и слично, су неистина. Студенти су окупљени у факултетском простору свакодневно, нисмо добили никакав налог да смо у обавези да их избацимо, а ако пошаљу тако нешто, одговорићемо. Послаћемо инспекцији одговор, а о садржају ће се чути - каже професор Горан Роглић, декан Хемијског факултета БУ.

Он додаје да су у зграду бившег ПМФ-а, у име четири факултета, позвали министарку просвете да дође на разговор са студентима, да се на лицу места информише о свим разлозима блокада, али није се огласила.

- Рекли смо да ћемо јој гарантовати безбедност, али још није одговорила - каже проф. Роглић.

Инспекцијски дописи стигли су и на друге адресе факултета БУ.

- Стигли су мејлови са дописом из просветне инспекције. То је почетак инспекцијског надзора, на који ако не одговоримо сматра се да смо прекршили закон, након чега могу да следе новчане казне. Ово је нови облик притиска, али одговор државе је увек у форми неке репресије, то је већ уобичајено. Ипак, ми као универзитетска заједница знамо да притисци, као ни кажњавање студената и наставника, неће решити друштвени проблем који је очито много већи од држања наставе - каже професор Милош Павловић, декан Факултета драмских уметности Универзитета у Београду.

Нису блокаде факултета настале јер ми нећемо да држимо наставу, него због општег друштвеног незадовољства, истиче он.

- Власт то не решава, већ само продубљују друштвену кризу, а неће тако окренути себи ни наставнике који се плаше. Неће им дати подршку и рећи да је ова власт или полтика исправна и добра, ако је репресивна. А то је ваљда циљ сваке владе, да грађани мисле и да имају осећај да је политика исправна и на њиховој страни. Ако оптужују неке студенте да се баве политиком уместо образовањем, треба да знају да је образовање политичко деловање. То је едукације масе, друштвеног ентитета, повећавање њихових интелектуалних и политичких способности. Ипак, на факултетима нема политичког деловања. Ми се тиме не бавимо - наглашава професор Павловић.

Инспекција као тема на пленуму

На појединим факултетима, професори још не знају да ли им је стигао допис просветне инспекције, али поручују да ако им дођу у посету "дочекаће их као у Нишу".

- Данас је тема инспекцијског надзора на студентском пленуму. Ако буде долазила инспекција на факултет, треба да донесу одлуку да ли да их уопште пуштају у зграду или да им затворе врата. Ми смо у штрајку, а наша в.д. управа нема адекватну комуникацију са запосленима, па не знамо да ли је допис из инспекције стигао на адресу факултета, ни шта је деканат одговорио и да ли је. Свакако се надамо да ће пријем инспекције бити као у Нишу, да ћемо показати у каквим условима радимо, па можда они сами побегну. Што се тиче инсинуација Министарства да се на факултетима организују политичка окупљања, само ћу нагласити да студенти ЕТФ-а и кад нема наставе, раде на свом стручном усавршавању, које се може подвести под образовање. Овде нико не крши закон, већ власт пројектује свој модус операнди - каже Милан Бјелица, професор на Електротехничком факултету БУ.

На универзитетима широм Србије такође очекују додатни притисак Министарства, које не престаје, како кажу, са свакодневним застрашивањима.

- Ово је срамно и понижавајуће да Министарство наводи могуће кршење закона и Устава јер се, сигурна сам, ни на једном факултету не одвијају никакве политичке активности, већ само радионице из оквира онога што је наша професионална делатност, трибине и слично. Никакве политичке, партијске организације. А шта ће сада нелегитимна братија да ради, не можемо да знамо, али одговор неће бити једноставан. На допис Министарства смо одговорили, али упорно стижу разни упити, свакога дана. Братија све ради против Устава и закона. Усвајају Уредбе преко ноћи, дневно нам шаљу дописе за које више не знамо ко их пише и зашто - каже професорка Наталија Јовановић, деканка Филозофског факултета у Нишу.

Она наводи да је овај факултет послао Министарству план надокнаде предавања и испита.

- Имамо 35 студијских програма и план надокнаде до детаља за све изборне и обавезне предмете, који је усвојило наставно-научно веће. Сад припремамо надокнаде за овај семестар и спремни смо да радимо суботом и недељом. Уколико сад држава не престане са застрашивањима штрајковаћу глађу испред Министарства просвете, а инспекцију, ако дођу, дочекаћемо онако како то Нишлије најбоље знају - достојанствено - наглашава професорка Јовановић.

Подсетимо, Министарство просвете саопштило је да је од укупно 114 високошколских установа у Србији, њих 68 (59,6 одсто) одговорило 18. марта на упит Министарства, а 38 (33,3) званично га је обавестило да због блокада неформалних група студената не изводе предавања. Након тога је министарство 18. и 19. марта упутило два дописа високошколским установама у којима их подсећа на одредбе Закона о високом образовању. Имајући у виду да 46 установа није одговорило на упит, Министарство је најавило да ће данас почети инспекцијски надзор.

Министарство је такође истакло да закон, између осталог, подразумева неповредивност простора високошколске установе и забрану коришћења истог за активности које нису повезане са образовањем, забрану политичког и страначког деловања на високошколској установи, обавезу високошколске установе да организује предавања и друге облике наставе за све студенте, одговорност ректора да писаним путем обавести декана уколико поступа противно закону, права и одговорности запослених и права и обавезе студената, као и дисциплинску одговорност студената.

Извор: Нова.рс

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА